| WhatABeautifulDay a întrebat:

Am citit o carte care povestea despre un cuplu din secolul 17 din Franta. Un barbat tocmai se casatorise cu o femeie, intr-o zi aceasta cade de pe cal si sotul ei ii da jos hainele pentru ca nu putea respira cum trebuie. Cand ii da jos bluza, observa ca a fost insemnata cu fierul rosu si avea un crin pe umar. Dupa aceasta, o ucide. Care este semnificatia acelui crin facut cu fierul rosu?

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ceva similar apare si in "Cei trei muschetari", la Milady de Winter. Daca nu ma insel, fusese prinsa ca a facut ceva foarte grav, crima sau tradare, sau prostitutie, iar acea infierare se facea ca sa se stie ca nu e om cinstit, ci a gresit foarte grav, din punct de vedere legal sau social.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu mai retin semnificatia exacta, insa fara sa gresesc prea mult:
era semnul stigmatizarii, al renegarii din societate.
Erau insemnati raufacatorii vinovati de fapte nu foarte grave, insa rusinoase, cu implicatii sociale mai ales.
Criminalii de exemplu faceau cunostinta cu ghilotina in decurs de cateva zile de la prindere.

| Mayar a răspuns:

Doamne fereste ce sot! Nici nu o intreaba ce si cum si daca nu a avut loc vreo inscenare, ci o omoara direct! Ce porc! at wits' end

| WangLouis a răspuns:

De curiozitate, cum se numeste cartea?