| troublemakergirl a întrebat:

Am de facut la literatura universala un proiect despre Faust si "Tinerete fara batranete si viata fara de moarte". Trebuie sa fac o legatura intre cele doua. Problema e ca am nevoie de carti de critica literara ca sa ma inspir. Intrebarea mea este : ce critici literari(romani sau straini) au scris despre Faust, despre "Tinerete fara batranete..." sau despre amandoua? Dau funda si v-as fi foarte recunoscatoare daca m-ati ajuta!

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Despre Faust sînt pline bibliotecile.
Asta cu basmul lui Ispirescu se găseşte prin biblioteci.
Dar nu prea văd legătura.
Trebuie să ai o minte foarte inventivă şi un spirit foarte pătrunză- tor ca să găseşti relaţia între cele două lucrări.