| Alexandra_Karla_Varga_1999 a întrebat:

Am de facut un eseu despre " influență factorilor de mediu asupra societăți " va rog dati-mi niste ideei despre ce sa scriu.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Acest capitol e pentru discuții pe teme literare ( creații originale sau deja existente) iar nu ca să vii matale să ne cerșești bunăvoința, pentru a-ți face tema de la școală.

| bossul28bucur a răspuns:

Orice intreprindere, indiferent de felul sau, evolueaza in conditiile concrete pe care i le ofera mediul extern. Ea functioneaza ca un sistem deschis, a carei existenta depinde de schimburile pe care le realizeaza cu mediul exogen in urmatoarele privinte:

- asigurarea cu resurse (materiale, financiare, umane,.);

- fluxul de informatii stiintifice, tehnice, economice, fiscale, juridice,.; 131j93b

- distribuirea produselor si serviciilor realizate;

- asigurarea unor servicii din partea administratiilor publice si private, etc.

Rezultatele intreprinderii depind atat de potentialul intern, cat si de modul in care firma fructifica oportunitatile si evita restrictiile impuse de mediu.

Mediul ambiant = ansamblul conditiilor de natura eterogena care exercita influenta asupra modului in care intreprinderea isi realizeaza obiectivele proprii.

Mediul intreprinderii poate fi definit ca o retea de variabile exogene, carora intreprinderea le opune propriile sale variabile endogene (resurse materiale, umane, financiare, informationale,.).

In analiza conceptului de mediu, intreprinderea trebuie sa urmareasca trei tipuri de actiuni:

- analiza si cunoasterea in detaliu a mediului in care evolueaza;

- sesizarea restrictiilor impuse si a oportunitatilor oferite de acesta;

- desfasurarea acelor activitati capabile sa fructifice oportunitatile si sa atenueze efectele restrictiilor de mediu.