| anonim_4396 a întrebat:

Am găsit un citat din Bruce Lee în engleză
însă nu știu dacă traducerea mea este una corectă. Alte sugestii?

If you love life, don’t waste time, for time is what life is made up of. – Bruce Lee

Traducere:
Dacă iubești viața, nu irosi timpul, fiincă timpul reprezintă din ceea ce este compusă viața.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa in mare ai tradus bine.

Răspuns utilizator avertizat
| ziftode a răspuns:

Bushido!
The Last Samurai
https://youtu.be/6n3lMcnlcQ8?t=107
life in every breath, every cup of tea, every life we take, THE WAY OF THE WARRIOR!

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

PS mi se rupe in 14 ca Bruce Lee era chiez in hAmerica, iar
The Last Samurai e pur Japonez, cu tot cu Tom Cruise
asta e ideea absoluta despre viata, ca e chineza, japoneza, indiana, etc,!
asa ca asta e raspunsul CATEGORIC, la intrebarea ta!

| Legion7X a răspuns (pentru ziftode):

Ce ai fumat barsoane? Unde dai si unde crapă. Poate ești puțin xenofob că zice un chinez treaba asta cu citatul. Însă pe mine nu mă interesează personjul Bruce Lee ci doar descifrarea corectă a citatului.
Sunt pasionat de engleză, încerc să traduc orice prind și mai cer si sfaturi fără să am orgoliu în caz de erori.

| ziftode a răspuns (pentru Legion7X):

Pai, vad ca l-ai tradus, ce nu intelegi?