| Riureanu_Alexandru_1996 a întrebat:

Am imprumutat cateva carti de la biblioteca.
Exista vreo posibilitate sa le pastrez definitiv?
Daca raspunsul este DA care ar fi acea posibilitate?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Le faci pierdute si platesti amenda aferenta

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Există posibilitatea să prelungești termenul de împrumut, dacă nu ai posibilitatea (deci, banii necesari) ca să le achiziționezi din librării. Bibliotecile nu vând cărți, ele doar împrumută. De aceea se numesc `biblioteci`.
Nu merită să ți le însușești subtil (prin furt, minciună etc), fiindcă pot exista și alte persoane care vor să le studieze/citească, iar din cauza celor care le sustrag sau le fac pierdute intenționat, alții nu mai pot avea acces la cărțile respective.
Sfatul meu e să fii un om corect. Rogi bibliotecara să îți prelungească termenul de împrumut, iar în lipsa unor alte solicitări, le poți împrumuta de câte ori vrei.

Ar mai fi o variantă. Le poți xeroxa. Sunt firme care au tariful față/verso doar 0, 05 -0, 1 lei (5/10 bani)

| LPCTSTR a răspuns:

Nu ştiu dacă ai împrumutat sau nu "câteva cărţi de la bibliotecă", dacă tu te întrebi, de ce ne-ai mai întreba şi pe noi?
Nu, nu poţi păstra cărţile mai mult decât îţi spune termenul de predare, pentru nerespectarea termenului se aplică de la penalităţi până la amendă.
Răspunsul este "nu", deci 'nema' posibilităţi.

| AFR81 a răspuns:

Sa piarda cele de acolo cumva fisele. Am patit asta la biblioteca scolii.
Sau spui ca le-ai pierdut si platesti.

| teo530 a răspuns:

Nu se poate că de aia le-ai împrumut nu cumpărat. Dacă nu le mai duci biblioteca respectivă îți va lua adresa și te va căuta. Poate daca te muti, îți schimbi numărul de telefon dar hai serios pentru niște cărți... fi băiat cu bun simț și returnează-le după ce le-ai citit sau cumpără-le.

| Riureanu_Alexandru_1996 explică (pentru teo530):

Le pot cumpara de la biblioteca?

| teo530 a răspuns (pentru Riureanu_Alexandru_1996):

Dacă biblioteca este de acord da dacă nu le cauți la o librărie.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Riureanu_Alexandru_1996):

Le poti cumpara la pret de 5 ori mai mare decart de la anticariat, care este de 5 ori mai mare decat intr-o librarie. Succes si multa bafta

| anonim_4396 a răspuns (pentru Riureanu_Alexandru_1996):

De ce naiba nu le cumperi din librarie?

| Fancyuiop a răspuns:

De păstrat nu le poți păstra, o să primești o amendă sau scrisoare acasă. Cel mai bine e să vb cu bibliotecara acest lucru și dacă le vrei numaidecât, probabil ți le poate da contra cost.

| nikyreed a răspuns:

Sa aduci altele in loc daca e de acord bibliotecara