| Andys3u a întrebat:

Am început sa scriu o carte gen "The secret", este structurata foarte bine zic eu, voi avea succes cu ea? O sa fac profit după publicare?

Răspuns Câştigător
| MariaMary122333 a răspuns:

Buna! Depinde pe ce te-ai axat mai mult, bun, e vorba de un secret, ma gandesc, care daca tu ai stiut cum sa povestesti, sa traiesti sentimentele personajelor, cu siguranta vei avea succes. In ziua de azi oamenii nu citesc pre multe carti pentru ca:
1. Sunt plictisiti
2. Sunt obisnuiti de acele episoade caracteristice care apar peste tot in carti.
Daca vrei sa ai succes absolut, nu trebuie sa '' descrii'' foarte mult viata personajelor, nu! Trebuie sa incerci sa vorbesti cu cititorul, exact ca intr-un jurnal in care iti pui viata pe tava!
Fiind o carte in care sunt personaje, acei '' actori'' ai tai fac intreaga actiune si totusi e oarecum plictisitor. Incearca sa vorbesti si tu, ca narator, pentru ca doar asa poti obtine atentia oricui!
Bazeaza-te pe fapte reale! Sa fie o carte excelenta trebuie sa te bazezi pe fapte reale, dar atunci cand tu privesti o alee cu copaci trebuie sa iesi din cotiian, din viata melancolica, si sa spui de exemplu:'' Atunci, cand am ridicat capul din pamant si am vazut copacii infloriti, simteam ca nu doar eu contez pe lumea asta. M-am gandit ca un singur copac ma ajuta sa respir, sa simt parfumul florilor sale, hipnotizandu-ma in vraja lui, vrand sa nu-mi mai dea drumul. Daca un singur copac imi ofera adrenalina asta, ce imi pot oferii mai multi?''. Orice lucru banal, incearca sa-l intelegi si vei reusi sa descrii exact asa cum este el.
Un sentiment trait de un personaj, explica-l mai cu ardoare:'' In acea zi, baiatul care a facut-o sa se simta fericita din prima clipa in care a vazut-o, el care o ridica de la pamant de fiecare daca cand cadea, si-a luat inima in dinti, s-a pus in genunghi, din camasa a scos inelul, iar din gurasmug. In acea clipa, ea, cu chipul ei angelic, cu pumnii stransi si mainile pe langa corp, in stomacul ei fluturasii se inmulteau, pe fruntea ei incepeau puhoaiele de apa sa curga, in gandul ei un razboi dintre idea de ai zice NU si cea de ai zice DA si buzele ii tremurau. Fara sa mai astepte, lupta era decisiva, DA-ul a castigat, iar ea si-a deschis gura zicand:'' Da, vreau!''
Mult noroc!

| MariaMary122333 a răspuns (pentru MariaMary122333):

Scuze pentru greselile gramaticate, sper sa intelegi! Acolo cand am scris:'' Iar gura(...)'', trebuia " Iar gurasmug"
Scuze, nu stiu de ce s-a facut asa...

| MariaMary122333 a răspuns (pentru MariaMary122333):

'' Vrei sa fii sotia mea?''

| MariaMary122333 a răspuns (pentru MariaMary122333):

Multumesc!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inca nu am citit-o (nu am cum) ca sa iti pot spune ce se va intampla. Public-o in varianta electronica, pentru ca lumea nu prea mai citeste, si apoi mai vedem.

| OnuOnulică a răspuns:

Atâta timp cât te străduiești e normal să-ți iasă bună. Oricum, gusturile se discută de la persoană la persoană. E normal să primești și critici la început dar asta nu ar trebui să te oprească în a o scrie. După ce o termini aștept să o postezi aici să văd dacă e bună sau nu.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Cum poti sa ne intrebi asa ceva? De unde sa stim noi ce scrii tu acolo?! Suntem Mama Omida?
Termin-o de scris, du-o la o editura si daca ti-o publica cineva... e un pas. Mai trebuie sa ti-o si cumpere lumea.
Pana atunci, uita-te pe blogul de la TPU ca este un concurs de creatie pentru copii. Trimite fragmente sau scrie ceva special pentru acest concurs ca sa-ti testeze cineva talentul.Nu sa te lauzi singur/a.

| buffa a răspuns:

Putini citesc carti, profit vei avea putin. Dar chiar daca te-ai apucat de scris, atunci varianta electronica va fi cea mai buna.

| ἶῆfἶῆἶƮყ a răspuns:

Da, pare misterioasawinking