| CevaCevaCeva12345 a întrebat:

Am nevoie de ajutor.
Maine sunt competentele la Limba Romana (proba orala).
Cum imi pot da seama ce elemente de continut sunt in text?
(idei, argumente, fapte, opinii)
Dupa ce repere pot sa ma iau? Imi poate explica cineva pentru fiecare?

3 răspunsuri:
| Suntopisica a răspuns:

Cum adica ''elemente de continut''? Nu inteleg la ce te referi...

| CevaCevaCeva12345 explică (pentru Suntopisica):

Exercitiul 3 de la Subiectul 1
"c. Ce elemente importante de coninut (idei, argumente, fapte, opinii) identifici în textul dat?"

| lwwais a răspuns:

Elemente de continut inseamna ca trebuie sa extragi idei generale din textul dat. Altfel spus, faci un rezumat cu cuvintele tale.
De exemplu ai text oficial(adica de ala cu articole si legi). Tu spui ca textul citat prezinta in mod obiectiv drepturile, obligatiile nu stiu cui(sau ce-ti prezinta el acolo.) Dupa dai o propozitie de acolo care sa aiba relevanta.
Chiar nu e greu, experimentat se ia lejer trebuie doar sa vorbesti si sa arati ca sti sa te exprimi.
Dau si eu mainelaughing Bafta!