| IonutPetre12 a întrebat:

Am nevoie urgenta de niste carti.Ma intereseaza sa fie mai sadice, cu suiciduri de preferat.Pe scurt nu vesele.Sau ceva psihologie care sa ma ajute (in stilul cartilor de limbaj al trupului). Vreau sa stiu ce gandeste lumea, sa pot sa o controlez..Si ceva de la Dostoievsky tot cu final trist

5 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Cele 13 motive

"Nu vesele":
Bibliotecara de la Auschwitz
Baiatul cu pijamale in dungi
Hotul de carti
(toate sunt cu actiunea in al 2-lea razboi mondial, foarte interesante si destul de sumbre)

Răspuns utilizator avertizat
| marinescub701 a răspuns:

Este o anumita carte moderna, parca Ingerul ucigas sau ceva de genul se numea, o gasesti la biblioteca in zona cu carti psihologice, e ceva mai mare, pe internet insa nu am avut norocul sa o gasesc

| IonutPetre12 explică (pentru marinescub701):

Focul ingerilor?

| marinescub701 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Nu, este vorba de un baietel in varsta de 8 ani acuzat ca si-a ucis partenerul de joaca. Povestea se invarte in jurul avocatului sau, prezentandu-se in paralel atat copilaria avocatului care se gandea ca fara o crestere buna probabil ar fi sfarsit ca el, cat si evolutia cazului, avocatul empatizeaza cu copilul si isi rezolva el insusi probleme vechi si ajunge sa accepte anumite lucruri. Numele cartii este titlul articolului de ziar in care apare pentru prima data cazul de crima, era ceva in genul "Ingerul criminal" sau nu mai stiu exact