| Anonimafaranume123456789 a întrebat:

Am o mare problema. Trebuie să învăț poezia Lacul pana main,. e deja 6 seara si maine dimineata trebuie sa o stiu.Am avut la dispoziție o zi jumătate iar de ieri tot repet la ea, am repetat-o 3 ore ieri si 2 azi si o sa repet pana diseară dar degeaba. SUNT clasa a 6a si poezia asta e peste măsură de grea.Nu stiu 60%din cuvinte si nu o inteleg deloc.Nu are sens.Va rog, am nevoie urgent, e pentru un concurs.Cum pot sa o invat in cateva ore? Am incercat sa o repet, sa o scriu, sa o inregistrez si sa o ascult.Dar nimic nu merge.Am incercat orice variantă sa o învăț dar nu pot, pe bune.Acolo o sa ne dea o strofa si eu trebuie sa continui versul. Daca as sti ce vers imi da ar fi mai usor.Asa trebuie sa o învăț pe toata si sa invat si despre Mihai Eminescu sa stiu chestii despre el. Alea le-am invatat dar poezia nu imi intra in cap.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| irina4219 a răspuns:

Bună. Întâi de toate caută pe DEX toate cuvintele pe care nu le știi. In al doilea rând, nu mai toci poezia. Încearcă să ți-o imaginezi, apoi sa o desenezi, vorbesc serios. In prima strofa este descris un cadru natural, un lac pe care se afla mai multi nuferi, care tresare la micile adieri ale vântului și pe care plutește lin o barca. In strofa a doua apare un tânăr îndrăgostit care o așteaptă pe fata iubita sa răsara dintre trestii și să îl îmbrățișeze. In a treia strofa cei doi îndrăgostiți se urca în barca ( luntre=barcă ) și plutesc pe ea îngânați de susurul apei, bărbatul dorindu-si sa scape cârma și lopețile pentru că nu contează unde te duci, atâta timp cât ești cu persoana iubită. In a patra strofa apare luna, simbolul iubirii, care completează atmosfera romantica, acompaniata de vântul care face trestiile sa foșnească și apa sa sune. In a cincea strofa, poetul ne spune că fata iubita nu vine, și că suspină și suferă în zadar langa lacul încărcat cu flori de nufăr. Sper că te-am ajutat, spor la învățat! Nu uita sa incerci, in timp ce citești explicația pe care ți-am dat-o pentru poezie, sa ți-o imaginezi trăind-o! Și îți dau un sfat: de oricâte ori ai face un lucru care nu îți iese, continua să încerci, schimba metoda, dar nu mai zice niciodată că e prea greu! Succes!

| Anonimafaranume123456789 explică (pentru irina4219):

Multumesc foarte mult, am inteles in sfarsit poezia si am reusit sa o învăț. MULTUMESC ❤

| irina4219 a răspuns (pentru Anonimafaranume123456789):

Npc

7 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Scrie câte o strofa o data, de doua ori, apoi scrie-i din cap și unde nu ști te uiți în carte. După ce ai scris-o așa scrie-i cu cartea închisă și corecteaza-te cu roșu. Apoi treci la urmatorarw astrifa și faci la fel. Nu mai știu câte strofe are, dar la fiecare 3-5 mai scrie-le și pe cele dinainte o data (daca sunt mai multe o data la 10 strofe, sau vezi tu). Încă mai ai timp. Daca nu merge deloc învață doar o strofa sau 2, cat poți tu.

| Andrei200202 a răspuns:

Daca si o poezie de vreo 4 strofe e grea.

| Anonimafaranume123456789 explică (pentru Andrei200202):

Are 5 strofe si e foarte complicată deoarece pana nu o înveți nu iti dai seama ce vrea sa transmită. Caut.o pe net si citesti o dacă tu poti sa o înveți intr-o zi perfect esti Anstain direct

| Andrei200202 a răspuns (pentru Anonimafaranume123456789):

Coincidența face ca am studiat o acum 2 zile la școală si am primit ca tema sa o învățăm, si uite ca am reușit chiar in pauzele de la școală.

| RichBaiatul a răspuns:

Repeta cu cartea inchisa. De exemplu incepe poezia si daca vezi ca reciti fara carte si te opresti ca nu mai stii deschizi si continui, apoi inchizi cartea iar si tot asa. Va merge