| sopranaCadaverica a întrebat:

Am observat la unele carti scris "Editie ingrijita de... cutare". La ce se refera?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Adica varianta originala a fost scoasa in timpul vietii autorului,
iar dupa moartea lui, daca cineva considera necesar, o poate revizui si retipari pentru a corecta greseli de tipar, etc.
Bineinteles - avand acordul urmasilor de drept ai autorului, daca nu au trecut cumva 70 de ani de la moartea acestuia (atat dureaza dreptul de autor).

1 răspuns:
| Dalmore a răspuns:

Ca nu e neingrijita.