| anonim_4396 a întrebat:

Am ramas curios de cand citeam poeziile pentru bac. Pe cele ale autorilor studiati le-am gasit pe wikisource, dar sunt curios si de autorii straini. Baudelaire nu prea au sens traduse, dar ce simbolisti englezi cunoasteti care sa se apropie la ciudatenii de Bacovia (sau chiar sa-l intreaca)?

5 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Arthur Rimbaud. Uita-te la filmul Total Eclipse, DiCaprio il joaca pe Arthur, este genial.

| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

As fi dorit carte deoarece citesc foarte rapid, film sa vad cand am timp, dar e bun si asa. Vad pe Wikipedia ca intra in belele filmul fiind confundat cu un horror numit Full Eclipse, ma uit pe Wikipedia la Full Eclipse si mai vad inca cateva interesante.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Heh, eu l-am gasit datorita filmului sunt cinefil de felul meu. Mult noroc cu cautarea.

| Iote a răspuns:

Traduse de google translate, nu au sens.
De asta exista traducatori profesionisti. Ei traduc in functie de context cu cuvinte care definesc exact ce a vrut autorul sa spuna. Nu dupa dictionar.

| anonim_4396 explică (pentru Iote):

Ma refer traduse de editurile care vand carti si de la care au luat cei de la (Humanitas parca a facut manualul de romana) cand au pus exemplul si i-au comentat aluia simbolurile.