| Jhonny312 a întrebat:

Am scris o carte si as vrea sa o public,dar nu stiu daca va atrage atentia,ia mai jos am sa pun un fragment din ea si vreau sa va dati cu parerea in ceea ce priveste continutul(Daca este buna daca este rea,daca mai trebuie sa adaug ceva sau nu)sper sa va placa.

-Dau sa ma-ntorc in nava, cand il zaresc pe Mario care tocmai ce iesea pe
punte, probabil in cautarea mea.
-Hei, in spate striga el cat putu de tare.Monstrul,fii atent.
Aceste cuvinte facu sa-mi inghete sangele-n vene. Uram sentimentul de teama, dar
mai ales de moarte.IN spatele meu se putea auzi cum curgea apa de pe acea
creatura,ii puteam simti si respiratia,una calda si urat mirositoare,stiam ca erea
mare, umbrea mai bine de jumatate din vas, chiar daca erea noapte, luna facea
posibil acest lucru.Trebuia sa reactionez,mi-am amintit de pistollul luat de la
capitan,am facut stanga imprejur cu pistolul in mana si pot sa spun,atunci cand
m-am intors ca nu mai vazusem o dihanie mai mare si mai urata nici
macar in cele mai infricosatore filme,gura-i erea atat de mare incat probabil ar fi
putut incapea un autobuz cu tot cu pasageri,avea un bot asemanator celui de rata
si cu niste tentacule ce-i tineau loc de membre,asemanarea bestiei ere izbitoare cu
celei de caracatita,doar ca pilea erea ca cea de crocodil,o platosa,foarte greu de
strapuns. Ochi ereau atat de mari incat ar fi putut servi in loc de usa,prima
intrebare pe care mi-am pus-o in minte este daca o voi putea ucide,am luat
pistolul de semnalizare,l-am fixat direct pe gura caracatitei,am tintit si-am
tras,proiectilul i-a intrat direct pe gura,unde a explodat exact ca un foc de
artificii,ranind uriasa creatura aruncand-o inapoi in apa.
-MOri,nenorocito,strig eu!
-A fost incredibil se auzira niste voci in spatele meu erau cele ale colegilor care se
stransesera in jurul meu,dar si a marinarilor si a profesorilor care se bucurau,cu o
bucurie plina de teama,ma simteam pntru prima data mandru de mine.
De-ndata toti se apropiara de mine,privindu-ma ca pe-un erou,ma simteam
foarte mandru si implinit,datorita acestui lucru,dar ma ridicam o singura intrebare
- Oare s-a terminat,totul,am invins uriasa bestie? raspunsul veni de-ndata,simt cum ceva mare si puternic ma lovi si ma izbi de punte,erea din nou ea,uriasa cretura nu murise,ci doar erea mai
nervoasa,eream prea coplesit sa mai reactionez,vedeam cu toti cei ce ma
aplaudau mai-nainte fugeau si-ncercau sa se-ascunda de aceasta fioroasa
bestie,totul in fata mea se petrecea cu-ncetinitorul,probabil,din cauza socului prin
care treceam,nu puteam sa mor asa,scot briceagul si ma napustesc spre creatura
facand un salt de cativa metri reusesc sa-i infig cutitul in ochi cazand in apa sub
privirea celor adunati.
Acum eream in apa rece a marii,mai aveam ochii putin crapati cat za zaresc si sa
aud urletul fioroasei creaturii,dar si strigatul colegilor mei care se uitau cu disperare in apa cu
speranta ca ma vor vedea,imposibil apa erea prea tulbure,iar eu aproape imi pierdeam cunostiinta,incet,incet,
ma duceam la fund in apa rece a ocenului, Poseidon ma chema la el, zambesc.
Asa sa se termine marea mea aventura, sa se termine inainte sa-nceapa, n-as fi meritat putin mai mult?

8 răspunsuri:
| BuxyAmstaff a răspuns:

Ideea e buna, eu chiar as citi-o.
Pentru a atrage atentie, trebuie sa ai un titlu bun si o coperta atragatoare, dar nu uita cel mai mult conteaza rezumatul de pe spatele cartii

| Kaℓi a răspuns:

Dar de ce? sad
De ce sa scrii o carte? mai bine citeste.

Ai foarte multe greseli. De exemplu, "erea", "eream" nu exista. Este "era", "eram". Dupa punct sau virgula sau orice alt semn de punctuatie, se pune intotdeauna spatiu. "Nenorocit-o" e un cuvant scris in cel mai nenorocit fel. Sunt doar cateva exemple, ai mult mai multe greseli.

Mie, ca cititor, mi se pare o conditie primordiala ca un text sa fie absolut corect scris pentru a fi citit. Calitatile literare vin dupa asta... si aici ar fi multe de comentat, dar prima conditie nefiind indeplinita, mi se pare inutil.

| BuxyAmstaff a răspuns (pentru Kaℓi):

Se vede ca nu stii procedura pentru a publica o carte... prima oara cartea trece pe la un corector, iar dupa la tipograf...

| Kaℓi a răspuns (pentru BuxyAmstaff):

Relax, prima data trece pe la editor, si crede-ma, nu ar trece asa ceva de un editor care se respecta happy

| Chasles a răspuns (pentru Kaℓi):

Total de acord! Exact asta i-am raspuns altui tip de pe TPU, fraze lungi, incoerente, virgule lipsa, inversiuni nestilistice, de cratima nu mai spun... daca vrei parerea mea, e cam copilaroasa cartea, scrie mai mult inainte sa publici ceva

| Jhonny312 explică (pentru Chasles):

Am 16 ani, nu sunt Jules verne! Scrie tu ceva mai bun la 16 ani!

| corolav a răspuns (pentru Jhonny312):

Dar cine te obligă să scrii?

| Chasles a răspuns (pentru Jhonny312):

E bine ca inca n-am trecut pe la varsta de 16 ani, deci o pot dovedi, dar nu e in interesul meu...cred ca la 16 ani trebuia sa stii sa pui virgule, cratime si sa legi frumos niste fraze; Jules Verne nu scria de unul singur ca tine, avea in spate o intreaga echipa, deci nu-i buna comparatia-argument tongue Spor in continuare!