| GoiaRobert a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de romana, intr-un fel.Eu anul acesta ( clasa a 8a ) n-am mai invatat aproape deloc gen "Fraza" ca numai asta s-a facut, am ramas in minte cu cateva chestii legate de ea si de propozitii subordonate etc. nu stiu daca mai am timp sa invat sau daca mai pot intelege cum sa invat. Ma refer la faptul ca ma joc foarte mult pe PC si asta imi cam strica tot... nu prea pot sa nu ma joc, dar vreau sa si invat, dar nu mai stiu cum sa invat, de unde sa incep. Nu stiu daca am voie sa pun intrebari de genul aici, dar sper ca cineva ma va ajuta. Multumesc happy

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Evident ca poti invata. Cu calculatorul e simplu: il scoti din priza, pui toate componentele in cutii si il duci undeva, in alta parte decat stai (la bunici, la tara, intr-un depozit). Asa fac toti dependentii in preajma examenelor. Si apoi iei manualul de la inceput si inveti cu grija tot ce ai ratat

| Lostlyric a răspuns:

Citindu-ti raspunsul, unii isi dau seama ce copii norocosi au fost neavand drama asta pe cap...
Ce te faceai daca traiai in vremuri fara calculator? Raspuns corect: invatai subordonatele happy

| GoiaRobert explică (pentru Lostlyric):

Logic, daca traiam pe vremea lui tata?

| tupu13 a răspuns:

Nu este greu sa inveti subordonatele. Trebuie doar sa stii anumite lucruri. Poti invata cate un exemplu de la fiecare subordonata de exemplu. Cat despre calculator, nu e chiar asa cum crezi. Oricine poate scapa de dependenta daca vrea cu adevarat. (succes si mie si tie)