| Marta135 a întrebat:

Limbajul semnelor este pentru a discuta cu cei fara auz, dar cum poate acel om care nu aude sa inteleaga ce vrea sa i se spuna prin semne? Poate ca inainte de a fi surd, nu stie limba semnelor si nici nu stie ca va ramane surd ( caci daca ar sti, ar invata-o de mai devreme) sau poate ca este cineva surd din nastere si nu a auzit niciun cuvant, deci nu are cum sa inteleaga, nici macar daca i se scrie pe o foaie, pentru ca el nu stie ce inseamna ceea ce i se scrie... Explicati-mi si mie, va rog! Dau funda la cel mai bun raspuns! Multumesc pentru rabdare!

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Pai limbajul semnelor se invata.
Chiar si o persoana care se naste surda invata limbajul semnelor.
Ba chiar mai mult, stiu sa si citeasca si aud si ei o voce interioara in capul lor chiar daca s-au nascut surzi.

Invata la fel cum invata un copil cu auz sa vorbeasca, doar ca el invata semnele.

Isi vede parintii facand anumite semne si le imita si mai apoi isi da seama ce inseamna fiecare semn, la fel cum face un copil cu auz cu cuvintele pe care le aude, le reproduce si isi da seama de semnificatia lor.

In cazul celor fara auz, ei vad semnele, le reproduc si isi dau seama de semnificatia lor.

Ba mai mult, pot sa si vorbeasca, sa-si foloseasca vocea chiar daca nu au auzit niciodata o voce, nici macar pe a lor.

Desigur, ei nu sunt capabili sa vorbeasca la fel de bine ca noi, cei cu auz, si din cauza asta multi dintre ei aleg sa nu-si foloseasca vocea si sa se bazeze doar pe semne.

| Marta135 explică (pentru Ineys):

Multumesc mult pentru raspuns! Raspuns castigator! Bravo!

9 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Lul, evident ca nici un copil care aude nu stie ce scrie pe o foaie, si invata incet incet pana la 6 ani
limbajul semnelor pentru surzii din nastere se invata binemercic la fel ca limba vorbita, pas cu pas
iar pana la 8-9 cel putin, copii (surzi sau nu) sunt ca un burete care absorb orice informatie ajunge la ei

si daca tot nu te-am convins, hai sa insult conditia umana ca sa te fac sa intelegi:

nici un caine nu stie ce sa faca, pana nu e dresat, si sunt metode de dresaj care invata orice caine, orice, oricat ar fi fost de violent, razvratit, agresiv, etc... inainte de, dresaj

| ziftode a răspuns (pentru ziftode):

PS surzii sunt invatati si sa vorbeasca, nu o sa vorbeasca niciodata corect (din cauza ca depinde de auz, sa auzi ceea ce spui SI sa o compari cu ce spun altii), dar invata sa vorbeasca!

| Marta135 explică (pentru ziftode):

Multumesc mult pentru raspuns! Scuze, dar nu pot sa iti dau funda... nu te supara, te rog.

| Marta135 explică (pentru ziftode):

Multumesc pentru raspuns!

| ziftode a răspuns (pentru Marta135):

NU vreau funde, vreau doar sa (cum se supune in engleza) "steer SHlT", iar tu ai pus o problema foarte, foarte buna: daca ai probleme, educatia te ajuta? iar raspunsul e: daca parintii isi permit, DA, altfel, ca orice alt rahat, mai ales in tara asta... NU!

SPER DIN TOT SUFLETUL CA ASTA A FOST DOAR O CURIOZITATE, si nu te doare serios, REAL, in realitatea curenta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca te-ai gandit cand ai pus intrebarea. E surd, nu orb, este surd, nu prost sau handicapat mental.
Invata sa scrie si sa citeasca ca si tine.si limbajul semnelor se invata la fel.Ca orice altceva. si tu il poti invata, si fara sa fii surda.

| christall a răspuns:

Aici parintii au un rol foarte important. De exemplu, le arata obiectul intr-o carte sau in realitate si ii invata cuvantul respectiv. Copiii prind foarte repede limbajul si prin practica invata. Eu cunosteam o doamna in varsta care iti explica prin semne, dar ea ca sa te inteleaga iti citea pe buze.

| Marta135 explică (pentru christall):

Multumesc pentru raspuns! Mi-a fost de folos!