| Johanna01 a întrebat:

Am si eu o întrebare! Te poate ajuta daca te uiți pentru bacalaureat la film și nu citești cartea? Nu de alta, dar nu am timp sa le citesc pe toate pentru că sunt vreo 12 cărți și mă gândeam să mă uit la filme pentru majoritatea. Oare o fi ok?

4 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Te ajuta in sensul că îți faci o idee despre ce se întâmplă acolo, dar e clar că pe foaia de examen te vei exprima mult mai prost daca vezi filmul și nu citești cartea, sunt 12 cărți, dar ai avut timp tot liceul sa le citești dacă aveai chef să iei o nota buna la bac.

| Johanna01 explică (pentru RobertMoon):

Nu este vorba că nu aveam eu chef să iau nota buna la bac, este vorba că profesoara noastră ne-a dat de abia acum toată lista completa. Pe timpul liceului ne-a mai zis de anunite cărți pentru bac și spre norocul meu le-am citit, doar că acum mi-e foarte greu sa să le citesc pe restul. Am cerut doar o simpla părere, nu o impresie greșită. Mulțumesc oricum!

| MagicOneT a răspuns:

Rezumate, povestiri, depinde de persoana, daca te ajuta sa vizionezi, mai bine decat sa citesti, go...

Sa nu te astepti la cine stie ce blockbustere, sunt de-o plictiseala crunta filmele.

| Basthet a răspuns:

Bună! Unele dintre cărți pot fi găsite în varianta scurtă pe blogul Povestiri pe scurt de lecturi școlare. Sper să-ți fie de folos! Succes la examene!