| mihaianna a întrebat:

Am și eu o problemă... de vreo 10 ani scriu versuri dar am probleme mari cu ritmul... cum sau ce pot sa fac ca poeziile mele să aibă un ritm ok și melodicitate? V-as fi recunoscătoare dacă m-ati ajuta

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ia o pauza mai lunga de la compus versuri, pana iti revine inspiratia (sau muza) si poti sa reincepi a scrie.
Din pacate, noi chiar nu avem cum sa te ajutam, decat sa compunem in locul tau, dar in cazul asta tu nu mai ai nici un merit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum ai probleme cu ritmul? Ah, da. Când se dă test ca să te invețe cineva muzică îți bate cu creionul în masă un ritm și te pune să îl repeți. Unii reușesc, au simț muzical, simțul ritmului, alții nu. Dar asta se poate ameliora. Citește poezie, memorează, recită cu voce tare.

| Brizbriz a răspuns:

Te lasi de sportul asta
ce intrebi tu tine pur si simplu de talent si NUMAI de talent, nu despre tehnica, deci, nu poti invata ceva care sa te rezolve
iar talentul il ai sau nu... punct

| danuker a răspuns:

Există dicționare de rime. (exemplu: https://dexonline.net/dictionar-rime)

Poate cu niște informatică și interpretare a notațiilor fonetice din DEX ai putea obține un dicționar de ritm. Dar nu ar fi ușor.

Sunt o grămadă de cuvinte cu un anumit număr de silabe și accent. Ai avea nevoie și să le sortezi după un criteriu, cum ar fi distanța semantică până la alt cuvânt (word2vec).

| julOG a răspuns:

Ritmul vine de la sine datorită rimelor și cuvintelor bine compuse.
Aici e vorba despre artă, care nu are margini și limite. Deci poți face ce vrei tu acolo. Scrisul e o artă și necesita inspirație, creativitate, multe calități care pot fi atinse prin talent in primul rând și exercitiu, experiența.
Oricum ar fi, întâi de toate cu cât pui mai multa presiune pe tine și te stresezi, nu va veni inspirația.
Fa ceea ce ți place, explorează fizic și psihic altceva, relaxează te, orice știi tu ca te pune intr o stare buna. Când toate sunt bune la tine in trup și suflet, restul se aliniază.
Relax and hope u succes!