| TheSeventhSin a întrebat:

Am un coleg care care da din joi in pasti pe la scoala si cand da trebuie sa fie ascultat, va dati seama ca n-are note.
Dar eu nu inteleg cum copilul ala (Bine, are 19) desi se "destrabale" si sta cu noptile poate nedormit si nu face nimic legat de carte, vine la scoala citeste de 3-4 ori textul/lectia si ia si not 8-9... sa mor eu, cum!
Daca stie careva secretul sa mi-l zica si mie! (M-ar ajuta foarte mult cu bacul)

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseamna "destrabale"?

| TheSeventhSin explică (pentru Violleta2022):

Am vrut sa scriu ceva in sensul de "destrabalare" dar am mancat si din litere pentru ca tastaura-i prea buna.

| Adry05 a răspuns:

Si nu-l intrebi pe el pentru ca? Pur si simplu are memorie vizuala foarte buna.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Pur si simplu retine foarte repede lectiile, daca ar sta la scoala ar avea numai 10.

| georgiana999 a răspuns:

Conteaza si ce fel de program avea in 1-8 ( atunci se activeaza cei mai multi neuroni ). La cate autodictari primeam in 1-4 si la ce profesor aveam la istorie in 5-8 care ma punea sa invat si unde se afla virgula in caiet... acum sa invat oricate pagini fara sa le stiu exact dar sa le stiu sensul... mi se pare un lux. Poate asa e si pentru el?

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Are memorie fotogenica si presupun ca nici el nu stie? baftosu

| Strongerthanyou1 a răspuns:

Stiu persoane care nu trec pe la scoala, doar cand dau tezele, si cand n-au note, ei bine, acele persoane detesta scoala in sine si fac pregatire, invata acasa, apoi vin la scoala sa-si primeasca notele!

| TheSeventhSin explică (pentru Strongerthanyou1):

Nu stiu ce sa zic, baiatul asta despre care vorbesc iese toata ziua pe afara si n-are treaba cu scoala aproape deloc.

| Strongerthanyou1 a răspuns (pentru TheSeventhSin):

Memoria, sau poate il favorizeaza si profesorii, nu stiu

| Strongerthanyou1 a răspuns:

Sau poate chiar il ajuta memoria, eu la biologie citeam o singura data si sriam perfect lectia, la restul poate imi lua mai mult, dar de 4 ori e suficient sa inveti o lectie! Daca are de unde sa si le ia cand vine la scoala..asta e important

| MoonWolf a răspuns:

Crede-ma,el invata,desii ce ti-ar spune el, sau ce crezi tu, el invata.

Numai ca, el prinde lectia mai bine ca altii, practic are un creier ce lucreaza mai repede ca altii.
Poate el are nevoie de doar un exercitiu sa inteleaga o lectie pe langa altul care are nevoie de 10.

Si aici crede-ma, totii oamenii ce iti zic ca nu invata, ei invata.Ei zic ca nu invata, fie ca sa te faca pe tine sa te simti mai bine, fi sa te faca sa te simti mai prost.