| andreea1100 a întrebat:

Am vrut sa imi cumpar o carte, dar pe site imi apare de 2 ori. Una care in descriere scrie ca e paperback si e mai scumpa si inca una care e mai ieftina. Care este diferenta dintre ele doua si ce inseamna cand e paperback?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Paperback" inseamna ca are coperti groase, tari, din hartie sau carton si iti va fi trimisa acasa prin posta.

Cartea mai ieftina este probabil in format electronic, pe care o downloadezi si o citesti electronic, de pe computerul de acasa.

| FantasyBoy a răspuns (pentru Violleta2022):

Paperback=coperti din carton subtire, flexibil, legatorie de tip brosata(foi individuale lipite pe cant).
Hardcover=coperti din carton tare, de regula tratat la suprafata cu polimer, legatorie realizata prin coasere, fascicularizare, matisaj cu panza, etc.

| NLS a răspuns:

In librarii poti gasi carti cu coperti
-de hartie (glasata, lucioasa), si in acest caz apare termenul de softcover.
-cartonate, hardcover.

-cand comanzi online in special, gasesti si formatul EPUB, (sau alte formate digitale, cum ar fi MOBI)

Acestea le poti deschide cu ReadEra (pe Android), sau cu diferite alte programe pe PC.
Sau cu orice eBook Reader (Kindle, Kobo, Tolino, etc)

| Vântulalb a răspuns:

Diferenta e la calitatea hartiei si a aspectului copertilor. Continutul este acelasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paperback inseamna ca are copertile maleabile, se pot indoi usor.
Cealalta varianta poate fi hardcover, cu copertile dure, ca de carton.