| anonim_4396 a întrebat:

Ami puteti da niste exemple de carti(cele mai renumite, interesante si vor fi de folos)?

11 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Moromeţii
Romanul adolescentului miop

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

- Moara cu noroc
- Enigma Otiliei
- Moromeţii
- Casa cu aburi
- Mara
- Baltagul
- Ion
- Căpitan la cincisprezece ani
- Romanul adolescentului miop
- O scrisoare pierdută

PS - Da, nu sunt întocmai cărţi, însă sunt lecturi care îţi vor fi de folos mai târziu, mai ales la examenul de Bacalaureat.

Pa-pa.

| TheAvenger a răspuns:

Încearcă Cronicile Wardstone de Joseph Delaney.

| Iunona a răspuns:

V. Hugo-Mizerabilii
Dickens-Mariile sperante
Tolstoi-Anna Karenina
Flaubert-MADAME bOVARY
Dostoieski-Idiotul

| kossmin16 a răspuns:

Cartea ''Capitan la cincispezece ani,, de Jules Vern O sa studiezi aceasta poveste la scoala

| AdaRuxAndRA a răspuns:

Păi ...eu am citit o carte care mi-a placut foarte mult ''Tarâmul fanteziei Năroade,, sau ''Ce poţi face cu două cuvite,, si una mai sensibila ''Singur pe lume,,
P.S. Sper să le încerci si sa-ti placă.
Merit fundiţa?

| iordy007 a răspuns:

Pai sunt :capitan la 15 ani, comoara din insula, elevul dima dintr-a 7-a (este foarte frumoasa), baltagul,contele de monte cristo,moara cu noroc,chemarea strabunilor,ion,teatru de caragiale, rapit de pirati, roanul adolescentului miop, enigma otiliei, crima din orien express, 10 negrii mititei, martorul mut, shogun

| QuasionTS a răspuns:

Legendele Olimpului o sa te intrebe la istorie intr-una de ea.
Enigma Otiliei te ajuta la literatura.

| luvfireworks a răspuns:

"Ami"? Cred ca una de gramatica ar fi esentiala big grin

| xxxx1 a răspuns (pentru luvfireworks):

Pe tastatura calculatorului nu este aceasta litera si eu nu am cerut sfaturi(de gramatica). Daca nu ai inteles intrebarea iti sugerez sa o recitesti!(apropo "esentiala" :d )

| luvfireworks a răspuns (pentru xxxx1):

Inteleg ca nu este acea litera pe tastatura, dar nu se scrie "Ami" ci "Imi", daca nu ai diacritice.Am facut o precizare ca pe viitor sa nu mai fii corectata de cineva ci sa stii singura.