| sabin89 a întrebat:

Aristide Saccard, un tip la 43 de ani, are un fiu din prima căsătorie pe nume Maxime, în vârstă de 22 de ani. Actuala soţie a lui Saccard, Renee, are 28 de ani. Între Renee şi Maximee se înfiripă o idilă şi cei doi trăiesc câţiva ani o pasionată poveste de dragoste. Este acesta incest? Având în vedere că ea nu este mama lui; că în familie există un libertinaj total; Aristide are amantele lui, cu Renee având doar puţine tangenţe şi acelea doar pe teme de afaceri; Renee a avut amanţii ei, până la relaţia cu fiul lui Saccard; cei doi soţi ştiau fiecare de relaţiile celuilalt şi nu le păsa (Aristide nu ştia, totuşi, de relaţia soţiei cu fiul); Maximee schimbase şi el până la actuala relaţie femeile ca pe cămăşi; deci libertinaj total în familie. (Em. Zola, Haita)

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Hai sa distingem intre incest si cosanguinizare. Cosanguinizarea consta in reproducerea intre indivizi apropiati genetic, indivizi care au un bagaj genetic comun suficient de mare ca sa le altereze diversitatea si calitatea genetica. Cosanguinizarea e un fenomen obiectiv, deriva direct din legile naturii, functioneaza atat la om, cat si la toate fiintele cu reproducere sexuata. Incestul insa este un construct cultural, chiar daca interdictia incestului are o legatura cu pericolele cosanguinizarii, si difera in societati si epoci diferite. Cazul dat de tine, astazi este acceptabil, in Franta lui Zola era considerat incest, dar mai putea fi acceptat in particular, de cativa apropiati, iar in Evul Mediu constituia incest casatoria cu o ruda de gradul sapte, inclusiv ruda spirituala, adica ruda a unui nas. Pe fond, cred ca am raspuns, sa iti dau eu un caz mai interesant. Liderul unui trib antic oriental migrator de pastori explica in treacat, cu nonsalanta, ca este frate dupa tata cu sotia lui, dar nu stie daca si dupa mama. Cu cosanguinizarea, sunt lamurit; dar este acesta incest? Facerea (Geneza) Capitolul 20 10. Şi a mai zis Abimelec către Avraam: "Ce ai socotit tu, de ai făcut una ca asta?"
11. Răspuns-a Avraam: "Am socotit că prin ţinutul acesta lipseşte frica de Dumnezeu şi voi fi omorât din pricina femeii mele.
12. Cu adevărat ea mi-e soră după tată, dar nu ştiu după mamă, iar acum mi-e soţie.

| sabin89 explică (pentru minrest):

Probabil de-aia au ieşit evreii... aşa cum au ieşit happy

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Cum? E vorba oricum de un mit; nu cred in istoricitatea lui Avraam. Nu vedem mai tarziu practica casatoriei nici macar intre veri, in VT. O putem vedea in alte culturi. Eu as fi vrut sa discut in contextul culturilor akadiana si egipteana, cum putea sa ajunga la conceptia asta (doar pentru scurt timp) un grup mic, un frangment al unei familii, legat de o conceptie religioasa foarte aparte. Dar cum au iesit evreii? Ca nu stiu. Mie mi se par oameni obisnuiti.

| sabin89 explică (pentru minrest):

Egipteanca Agar nu-i era soră nici după mamă, nici după tată. Cum au ieşit arabii?

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Da, nu ii era sora. Arabii au iesit foarte OK. Au iesit niste oameni obisnuiti, ca si evreii sau romanii. Exista diferente culturale fata de alte popoare. Si, oricum, acestea nu sunt in defavoarea arabilor. Cu toate ca multi arabi practica casatoria intre veri primari, ba chiar generatii la rand.

| sabin89 explică (pentru minrest):

"Au iesit niste oameni obisnuiti,." - Cunoşti vreun caz în care au ieşit oameni neobişnuiţi?

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Doar cazuri particulare, nu popoare sau civilizatii. Cand spui ca evreii au iesit...''cum au iesit'', si cand ma intrebi cum sunt arabii, la ce sa ma gandesc, mai precis?

| minrest a răspuns (pentru sabin89):

Cunosc cazul familiei Habsburg, care au capatat trasaturi maladaptative ca urmare a cosanguinizarii in serie, de exemplu Carlos al II lea al Spaniei era retardat, datorita formei maxilarului (barbia habsburgica) vorbea foarte greu, etc; dar am observat cu placere ca, odata ce au renuntat la cosanguinizare, si-au revenit.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru minrest):

Ai dreptate. De aceea nu este permis legal, casatoria intre rude de sange pana la gradul IV, adica verisori primari.
Dar aici nu este vorba de rudenii de sange, doar ca in Romania copiii minori proveniti din afara casatoriei sunt considerati copii apartinand familiei celor doi care s-au casatorit si legal, o relatie cu ei ai sotului care nu este parinte de sange este considerat incest.

18 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Din moment ce nu is rude de sange nu e incest.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu este incest, daca Maxime era major cand s-au casatorit Saccared cu Renee.

| sabin89 explică (pentru CodrutElian1990):

Când s-au căsătorit cei doi, Maxime avea vreo 13/14 ani.

| wildthing a răspuns:

Pai ti-ai dat singur raspunsul. Cum sa fie incest daca intre ei nu exista o legatura de sange?

| wildthing a răspuns:

Uite un exemplu din viata reala. Pilotul MotoGP Miguel Oliveira s-a logodit cu fiica sotiei tatalui lui.winking Parintii lor s-au casatorit iar ei au crescut in aceeasi casa, au avut o relatie secreta inca de cand aveau 13 ani, timp de 11 ani, pana in 2019 cand au dezvaluit totul si s-au logodit.

| DarthNiger a răspuns:

Nu este incest, insa e oricum ceva ciudat sa ai o relatie intima cu mama vitrega, chiar daca nu ai legaturi de sange cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e incest, dar nici tocmai ok nu e.

| sabin89 explică (pentru anonim_4396):

Interesant că, în roman, în momente când ea avea mustrări de conştiinţă, îşi considera relaţia "incestuoasă".

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

"What are you doing stepmom?"

| SmaraldAlbastru a răspuns:

Se consideră incest doar pe linie de sânge. Deci, Maxime este exonerat de orice culpă.