| Tobyleo a întrebat:

Aș dori niste recomandări de cărți fantasy ya cum ar fi Caraval de Stephanie Garber.
Va rog să scrieți numele unor cărți faine pe care le știți și un scurt rezumat

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Pentru că sunt mulți oameni care le consideră fantasy, tocmai de aceea îți recomand și eu una (prima) dintr-o serie de 5 volume: "Patriarhi și profeți" de Ellen White.
Acolo găsești destul de detaliat despre facerea universului, crearea lui Adam și a Evei, și despre cum era natura umană trup, minte și spirit înainte de cunoașterea răului.
Realitate sau fantasy, această carte (și toată seria de 5 volume) te va ține cu sufletul la gură. Metoda ei de scriere este unică, în sensul că nu o vei mai găsi la nicun alt autor, pentru că este de așa natură că după fiecare capitol vrei să afli ce s-a întâmplat mai departe. Și cel mai important lucru este că vei trăi, vei simți că vei face parte integrantă din povestire, chiar și după ce vei termina cartea.

Cartea o găsești la librăria SolaScriptura din localitatea ta. O poți comanda de pe internet la o căutare pe Google, sau o poți citi gratuit în format electronic direct din browser aici: https://m.egwwritings.org/ro/folders/216
Sau o poți descărca gratuit din Magazin play în aplicația "EGW Writings2".