| Raluca591 a întrebat:

As dori sa urmez facultatea de psihologie si as vrea sa incep sa citesc carti in legatura cu asta. Imi recomandati o anumita carte?

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Daniel Goleman-Inteligenta emotionala
Daniel G.Amen-Puterea creierului
Ursula Sandner-Puterea ta interioara 1 si Puterea ta interioara 2

| Sonia822 a răspuns:

Limnbajul Trupului. Nu stiu cine a scris-o, dar e la Diverta. Apoi iti trebuie materia de clasa a Xa pentru examen. Incepe cu manualul de psihologie, ca sa poti intra. Apoi poti intra pe site-ul facultatii, sa vezi materia din ani, si sa le cumperi direct de la biblioteca facultatii. Iti va fi si mai usor in facultate, daca ai citit anterior manualele. De ex. manualul de Psihoterapie din anul II

| Dandinelle a răspuns:

Cartile de la Editura trei sunt destul de interesante pe tema.

| eckblume a răspuns:

Daca vrei sa urmezi facultatea de psihologie iti recomand sa nu citesti carti care au un titlu de genul: puterea motivatiei tale, cum sa fii mai fericit. Unele carti sunt scrise de dragul profitului si nu te ajuta cu nimic la facultate.
Te vor ajuta cartile care iti prezinta concepte psihologice si ce inseamna ele.
Mai intai sa citesti orice manual de psihologie de clasa a X-a daca nu ai facut asta deja. Poti citi: Istoria psihologiei, Fundamentele psihologiei, Cele 50 de mituri ale psihologiei populare. Sunt de teorie. Daca vrei doar o lectura poti scrie top 10 carti despre psihologie si multi au facut recenzii la carti.

| Vali215 a răspuns:

Daniel Goleman - Inteligenta emotionala
Victor Frankl - Omul in cautarea sensului vietii
Eckhart Tolle - Puterea prezentului
Eckhart Tolle - Un pamant nou
Henrik Fexeus - Arta de a citi gandurile
Norman Vincent Peale - Forta entuziasmului
Nathaniel Branden - Cei sase stalpi ai increderii in sine

| Camelia25 a răspuns:

Cuvinte care schimba minti