| WhiteLife a întrebat:

As dori si eu niste titluri de carti asemanatoare cu "Coliba unchiului Tom" de Harriet Beecher Stowe sau cu "Secretul multumirii" de Harriet Lummis Smith.

Multumesc anticipat!

10 răspunsuri:
| Zatharra a răspuns:

Grădina secretă
Piciul

| WhiteLife explică (pentru Zatharra):

Si autorii? happy

| Zatharra a răspuns (pentru WhiteLife):

Frances Hodgson Burnett
Alphonse Daudet

| WhiteLife explică (pentru Zatharra):

Multumesc frumos, am sa caut cartile sa vad despre ce e vorba.

| MagicSmile7 a răspuns:

Quo Vadis-Henryk Sienkiewicz
Unde se avanta vulturii-Alistair MacLean
Singur pe lume-Hector Malot
Spinul din Arimatea - Frank G. Slaughter
Secrete-Robin Jones Gunn
P.S Citesc romanul "Coliba unchiului Tom", e foarte emotionant, e primul roman la care aproape definitiv nu ma uit cate pagini am citit.

| WhiteLife explică (pentru MagicSmile7):

"Singur pe lume" l-am citit. De restul n-am prea auzit (in afara de "Quo Vadis").
Merita citit romanul, este extraordinar!

Multumesc frumos!

| MagicSmile7 a răspuns (pentru WhiteLife):

Cu placere! happy

| Miley99 a răspuns:

Buna, am citit si eu coliba unchiului tom si mi se pare foarte interesanta, chiar am plans putin la ea...am mai citit si iti recomand si tie Aventurile lui Oliver Twis si Ciresarii. Cautale si tu pe net sau cumparati cartile sunt foarte dragute.

| WhiteLife explică (pentru Miley99):

Putin? Vai, eu am plans cu hohote, cu sughturi, de-abia m-am mai putu opri. De fapt, eu plang la multe carti, sunt destul de sensibila big grin
De "Aventurile lui Oliver Twist" cred ca am mai auzit, sau cred ca am vazut filmul, nu mai tin minte, iar din "Ciresarii" am citi cred ca un capitol, mi-a placut un pic, dar nu asa mult.

Multumesc!

| whiteshores a răspuns (pentru WhiteLife):

Când ai scris că ai plâns „cu hohote, cu sughițuri" mi-am adus aminte de o carte pe care am citit-o în perioada adolescenței și la care am reacționat la fel, mai ales la ultimul capitol. happy Este vorba de „Ultimul mohican" scrisă de James Fenimore Cooper. Ți-o recomand.