| Adriana_Rusu_1965 a întrebat:

As putea citi carti pe gratis?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.

Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Le poti imprumuta (de la biblioteci, cunostinte etc.) sau poti gasi multe in format electronic (pdf) si pe internet, care se si pot descarca daca vrei (doar trebuie cautate).

| minrest a răspuns:

Se poate citi tot ce a intrat in patrimoniul umanitatii, adica nu mai poarta drepturi de autor, lucrari mai vechi, pe Project Gutenberg. Da, sunt vechi, dar sunt opere de baza ale umanitatii, tot ce nu mai plateste drepturi de autor, gasesti acolo.

| minrest a răspuns (pentru minrest):

Pe Project Gutenberg, cartile sunt in original, sau traduse in engleza, mai rar in alte limbi de circulatie.

| wpetterssone a răspuns:

Cu siguranță. Poți merge la biblioteca școlii, la Biblioteciile Naționale sau la filialele unor Biblioteci, precum Biblioteca Metropolitană București, sau Biblioteca Universitară.
Ai nevoie doar de o legitimație, ce costă cel mult 30 de RON.

| minrest a răspuns (pentru wpetterssone):

Poate merge si la Biblioteca Academiei Romane. Iar la Nationala, abonamentul e gratuit. Cataloagele le poate consulta online, de acasa.

| AlexDarius3 a răspuns:

Da, le poţi împrumuta de la biblioteci.