| Tabacaru_Denisa_2000 a întrebat:

As vrea si eu expresii frumoase despre Mos Craciun, vreau sa le folosesc ca sa compun o poezie, va rog frumos dau funda! ☺

Răspuns Câştigător
| Archangells a răspuns:

Mos Craciun e foarte bun, Asculta bine ce-ti spun, Vine noaptea intra-n casa, De pe cos sare pe masa, Se uita atent in jur, Cu barba si parul sur, Scoate lista din cojoc, Si din sac un frumos joc, Il aseaza sub bradut, la copilul cel dragut, ce un an a fost cuminte, si a spus bune cuvinte, a ascultat de parinti, de profesori si de sfinti, care acum doarme dus, de cand soarele-a apus. Asteptand cu nerabdare, pana ziua urmatoare, cand din pat el va tasni, sa gaseasca jucarii, sub bradutul fermecat, de la Mosul ce-a plecat, Cu renii si sania, Pana in Laponia. Amin!

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Moș Craciun nu există draga, de ce i ti plac minciunile astea?

| Tabacaru_Denisa_2000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Stiu ca nu exista Mos Craciun...doar ca aveam tema la scoala sa compun o poezie despre el...

| IulianCreativ a răspuns:

Moș crăciun vine la toți
La bunici și la nepoți
Sa ne bucuram cu toți acum
Ca stim ca mosu e bun
Sa mergem cu mic cu mare
La brăduțul cel mai mare
Sa-l împodobim frumos
Cu becuri de sus în jos
Globulețe colorate
Stiu c-ai plac lu mosu toate
Sa nu uitam de beteala
Printre crengi ia da navala
Mosu pune si steluța
A venit cu saniuta