| AvalohAlyn a întrebat:

Ati citit cartile "Fluturi" de Irina Binder? Ce impresie v-au facut? V-au placut?

16 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Am citit primele două volume, împrumutate de la cineva. Nu că mi-au displăcut complet, dar cum zice și Bissell exact telenovelă. A mai apărut volumul III dar nu am nici un gând să îl citesc. Ce mi-a plăcut din carte a fost autenticitatea firii umane. Viața e o aventură și omul este cu adevărat un paradox. Nu există om bun și om rău. Sau alte comparații asemănătoare. Suntem suma contradicțiilor noastre. Mesajul principal al cărții a părut a fi cel că orice femeie, oricât de aristocrată sau sfântă, e o curvă. Mai rămâne ca bărbatul să îi dea voie să fie curvă în patul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le-am citit din pacate. Sunt bune la plictiseala daca vrei. Nu ai nevoie de prea multa concentrare sa le citesti. Despre subiect nu-mi voi da cu parerea...telenovela sau nu, asta depinde foarte mult de perspectiva. Exista multi carora le-a placut. In schimb iti voi spune cele trei lucruri principale care m-au dezamagit la volumele 1 si 2(am inteles ca ar fi aparut si al treilea, dar pe acela nu l-am citit). In primul rand am depistat greseli gramaticale in carte inca din primele pagini. Sa zicem totusi ca putem da vina pe editura aici, insa nu mi se pare normal. In al doilea rand, autoarea foloseste diverse citate sau idei ale altora fara ghilimele si fara sa specifice ca sunt "imprumutate". Cartea am citit-o acum vreo 3 ani asa ca imi cer scuze, dar nu voi putea veni cu exemple concrete. Poate voi reveni asupra ei zilele astea ca sa iti pot cita direct din carte, desi nu simt nevoia sa ma autotorturez. Revenind, ca sa iti spun si al treilea lucru pe care nu l-am suportat. In carte este prezentata povestea autoarei, personajul principal este chiar ea. Foarte bine pana aici. Problema este ego-ul imens al autoarei, care se prezinta ca fiind o sfanta, o perfectiune de fata, un adevarat "inger" pe care toti se bucurau sa-l cunoasca si pe care toti il admira...cam asta ar trebui sa reiasa din carte. Ea este victima care indura o gramada de nedreptati si nu greseste cu nimic. Insa, cand citesti cartea, daca treci peste modul in care prezinta ea lucrurile si iei actiunile ca atare, observi ca face si ea foarte multe greseli, avand mai degraba atitudinea unui copil rasfatat decat a unei adevarate "lady" asa cum doreste ea s-o vedem.

Ma rog, in cele din urma asta este opinia mea. Daca vrei sa nu arunci banii pe carti, poti intra pe pagina de Facebook a Irinei Binder. Are cateva chestii scrise si acolo(intamplari de zi cu zi). Daca iti place modul in care prezinta orice fapta buna (si obisnuita) pe care o face ca pe cine stie ce actiune demna de premii(simplul fapt ca sta sa povesteasca pe Facebook ca fiind lucruri extraordinare anumite situatii prin care un om normal trece destul de des mi se pare de prost gust) si atiutidinea pe care o adopta cand este cotrazisa in loc sa fie pupata in fund, iti recomand si cartile ei...sunt scrise in acelasi mod. Daca nu, iti sugerez sa-ti umpli timpul cu o lectura de buna calitate. O zi cat mai frumoasa!

| m1dn1gh7 a răspuns:

O telenovela. Nu le-as citi din nou.

| PIPER23 a răspuns:

Da, sunt niste carti frumoase, cu un mare impact indeosebi in randul adolescentilor, tinerilor!

| JDBere a răspuns:

Nu recomand. Ai parte de o lectura cu incercari amoroase, fantezii ascunse si efortul autoarei de a exagera amanuntele. Lipsa de suspans si ore pierdute.

| cristinamnt a răspuns:

Le-am citit recent.Mie chiar mi-au plăcut, adică povestea e complicata, povestita cumva în stil american.
Pe parcurs se mai exagerează, autoarea ii adaugă prea multe calități personajului principal, însă e FOARTE OK în ansamblu.
Am 14 ani, asa mi s-a părut mie acum...

| Adry05 a răspuns (pentru cristinamnt):

Ar trebui sa incepi sa citesti carti mai calitative nu prostii din astea. Esti inca in formare si e pacat sa te formezi pe baza unor carti de citit pana se incalzeste oala de ciorba pe aragaz.

| AvalohAlyn explică (pentru Adry05):

Carti de genul te relaxeaza, asta e avantajul lor, te destind.
Iar multi de asta avem nevoie.

| Adry05 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Exista si carti bune care sa te destinda, nu trebuie consumate gunoaie de genul. Sunt carti foarte frumoase precum pe Aripile vantului, Heidi fetita muntilor, Elevul dima dintr-a 7-a etc care nu doar destind dar sunt si placute prin modul in care sunt constituite. Se vede ca autorul ala s-a chinuit sa faca o fraza sa sune bine, nu au aerul povestilor scrise de fetite de 14 ani pe wattpad precum fluturi.

| AvalohAlyn explică (pentru Adry05):

E mult prea dur si exagerat sa le zici gunoaie, fiecare cu gustul lui pana la urma dar autoarea Fluturi a zis ca nu are pretentii de scriitoare si nu a vrut sa scrie o capodopera literara ci doar sa spuna lumii o poveste.Si a reusit.Cartile ei au ajuns in inimile oamenilor.
Asta e rolul lor.
Zi faina

| Adry05 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

O poveste zisa si rezisa sub alte zeci de mii de forme. Originalitate zero, oh stai, ba da, e originala, inca n-am vazut pana acum un personaj feminin atat de destrabalat si penibil sa se descrie singur fiindca aparent autorea nu e capabila sa redea indirect un caracter. PArerea fiecaruia, intr-adevar, dar pentru mine cartile alea, alaturi de multe alte colectii, sunt niste gunoaie pentru care sunt sacrificati niste copaci nevinovati (macar de ar fi sacrificati cu folos).

| cristinamnt a răspuns (pentru Adry05):

Am citit destul de multe carți de genuri diferite.
Dacă îmi permiți, îmi poți recomanda o carte?

| Adry05 a răspuns (pentru cristinamnt):

Sigur ca da dar spune-mi un gen sau orice dupa care sa ma ghidez.

| cristinamnt a răspuns (pentru Adry05):

Pai nu îmi plac romanele polițiste sau cele cu detectivi.În rest nu am pretenții.Am citit multe bestsellerarticole laughing

| Adry05 a răspuns (pentru cristinamnt):

Ok, incearca
Pe aripile vantului
LA rascruce de vanturi
Elevul dima dintr-a 7-a
Jane Eyre
Rebecca
Maestrul papusar
Rosu si negru
Vraciul
idiotul
Anna Karenina
Mandrie si prejudecata
Fiicele doctorului March
Portretul lui Dorian Gray(Grey)
Marele Gatsby
Heidi fetita muntilor, daca esti mai micuta
Ferma animalelor