| Tricky95 a întrebat:

Ati citit Jurnalul fericirii de Nicolae Steinhart? Si daca ati citit, ce impresia v-a lasat lecturarea acestei carti?

2 răspunsuri:
| mudokins78 a răspuns:

O descriere a vieții din închisorile comuniste sau ca o călătorie inițiatică în tainele creștinismului prin durere. Scrisă în perioada comunistă, cartea rămâne sub anonimat. În timp ce prietenii lui, Eliade, Cioran, Ionesco, devin celebri prin scrierile lor în Franța, Steinhardt este pus în umbră. Nici după 20 de ani de la înlăturarea de fațadă a comunismului în România, cartea nu este cunoscută publicului larg.

| Samariteanul a răspuns:

Am ramas cu un gust amar si dulce in gura dupa ce am citit cartea.(de asemenea cred ca trebuie sa-mi regandesc viata)