| reihiuke a întrebat:

Ati citit "Sarmanul Dionis" de Eminescu? Ce ati inteles din ea?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite sper sa te ajute;)
http://www.referatele.com/......le-com.php

| reihiuke explică (pentru anonim_4396):

Nu prea ma ajuta. Eu am inteles-o cu totul altfel. In fine, e incarcata de simbolism. Sunt curios daca cineva descopera ceva real in ea. Caci mie mi se pare fantezie, un 5% poate. (Si poate ca in ala 5% nu am inteles eu ce a vrut sa zica) happy Pe cand comentariile de genu, spun ca-i o poveste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In vis Dionis devine calugarul Dan. E posibil ca aceasta viata paralela a lui sa fie doar rodul unei imaginatii bolnave, care distorsioneaza realitatea, intrucat multe elemente corespund (de exemplu tabloul din perete si umbra). S-ar putea de asemenea ca Dan si Dionis sa fie acelasi suflet in doua ipostaze iar visul sa fie puntea de legatura intre doua lumi paralele sau un portal spre trecut, spre o viata anterioara. Autorul nu stabileste nimic precis ci il lasa pe cititor sa caute o explicatie.
Asta e ce am inteles eu cand am citit ''Sarmanul Dionis''.

| reihiuke explică (pentru anonim_4396):

Ai citit despre dedublari astrale?

| anonim_4396 a răspuns (pentru reihiuke):

Daca te referi la experientele cu iesirea sufletului din trup si calatoriile in planul astral, da, am citit ceva legat de asta

| reihiuke explică (pentru anonim_4396):

E, daca iti si iesea, vedeai ca oarecum Eminescu descrie senzatia, dar intr-un stil mai poetic. Chiar te simti usor ca o umbra si etc. Apoi imi place pasajul: ".În faptă lumea-i visul sufletului nostru. Nu există nici timp, nici spațiu — ele sunt numai în sufletul nostru. Trecut și viitor e în sufletul meu, ca pădurea într-un sâmbure de ghindă, și infinitul asemenea, ca reflectarea cerului înstelat într-un strop de rouă. Dacă am afla misterul prin care să ne punem în legătură cu aceste două ordini de lucruri care sunt ascunse în noi, mister pe care l-au posedat poate magii egipteni și asirieni, atuncea în adâncurile sufletului coborându-ne, am putea trăi aievea în trecut și am putea locui lumea stelelor și a soarelui." Aici iar are dreptate. Daca, dupa o anumita stiinta, incepi si te observi si te cunosti pe tine insuti, o sa ajungi sa intelegi legile care guverneaza lumea din jur (in exterior). (Iti zic din experienta). Apoi in opera sa sunt multe trimiteri la o cunoastere care nu apare nici in psihologie, nici in religie, decat foarte putin sau deloc. Deci e clar ca avea alt nivel spiritual, mult peste cel obisnuit. Altfel abera cu basme fara nicio noima.

| anonim_4396 a răspuns (pentru reihiuke):

Cred ca ai dreptate si atunci in ''Sarmanul Dionis'' e vorba de dedublari astrale, dar pentru mine, care nu prea ma intereaseaza si stiu si prea putine despre domeniul asta, ar fi fost imposibil sa inteleg nuvela cum ai inteles-o tu.

| MaxXu a răspuns:

L-am citit...N-am inteles nimic!