| HanOgHun a întrebat:

Au pictat vâzduhul cu ploaie de culoare
Și l-au înrămat în cânt de sărbătoare.
Cum haosul e doar o ordine ciudata,
Așa-i și sărbătoarea, parca de Picasso semnată.

În tunet de trompete și plâns de ukulele,
Văd panglici deșirate din pălării prea grele,
Aud ecoul vocilor venind din veac roman:
"Ave Caesar! Morituri Te salutant! ".

Astăzi e sărbătoarea cruntelor războaie,
Vor picta văzduhul cu sânge și teroare,
Vor înrăma tabloul în lacrimi și în fum:
Doar ei-artiștii  și cei ce mai rămân. (Ultima satbatoare)

Cum vi se pare?

5 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Inspirate metafore, unele cu multă autenticitate! La cateva versuri ai făcut un compromis cu rima.
Am citit cu plăcere.

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Ce frumos? Cine a scris aceste minunate versuri!? Toată stima și respectul pentru acest minunat autor!

| HanOgHun explică (pentru Cezar_Ciobanu_1967):

Eu le-am scris. happy mulțumesc din suflet! Ideea e ca eram puțin nesigura pe poeziile mele. As vrea sa compun mai multe și sa le public cândva. Mai am 2 întrebări postate aici tot în acest gen. Dacă v-ați putea arunca un ochi și peste ele, as fi foarte fericita!

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Mie,unul cinstit să-ți spun?! Mie mi se pare fantastic! Eminescian! Este minunat!

| air4air4 a răspuns:

Citești acest articol in aproximativ 3 minute

Atât de frumos ploua afară încât ne-a trimis direct în starea aia de citit poezie. Așa că am căutat, cum altfel, poezii cu ploaie. Iar între timp a ieșit curcubeul dintr-o carte.