| ciocolatacalda12 a întrebat:

Aveti recomandari de carti pentru citit?
Vreau carti SF, dar nu numai.
Am mai citit si mi-au placut: Harry Potter de J.K.Rowling
Starters de Lissa Price, Sub Aceeasi Stea de John Green, Cronicile Din Narnia de C.S Lewis

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartile indicate de tine nu sunt SF ci fantasy.
Daca vrei sa citesti carti foarte bune de SF si fantasy iti indic cativa autori:
-Isaac Asimov, in principal ciclul Fundatia dar si ciclul Robotii si altele;
-Frank Herbert, in principal ciclul Dune;
-Robert Zelazny - ciclul Amber;
-George R.R. Martin - ciclul Cantec de gheata si foc;
-J. R.R. Tolkien - trilogia Stapanul inelelor.
Gasesti multi alti scriitor buni de SF si fantasy cautand pe internet.
Toate titlurile cartilor scriitorilor indicati le gasesti pe ro.wikipedia.org.

| Pricked a răspuns:

Seria A Song of Ice and Fire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ingeri si demoni-Dan Brown
Codul lui DaVinci-Dan Brown
si seria Twilight

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce john green, julien si graham sunt mai faini
si lewis a scris carti superbe in afara alora sf
nu ma pricep la sf, oscar wilde e un pic oniric si d h lawrence, poate violette leduc? metamorfozele lui ovidiulaughing cred ca ti-ar placea john keats

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeşte Jumper şi Reflex de Steven Gould. O să îţi placă.

| Xella1234 a răspuns:

"La tiganci"-Mircea Eliade; nu e in totalitate SF, dar este. Seria "Amurg"-Stephanie