| anonim_4396 a întrebat:

Azi am descoperit un scriitor foarte bun... Este vorba despre Mircea Cartarescu, am inceput sa citesc prima ora din "Mendebilul" acum vreau mai mult... ati putea va rog sa-mi mai sugerati niste carti scrise de el? Multumesc

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Dragul meu! Nu trebuie sa-ti recomand eu. Ei exista! Cand eram copil mi se parea, ca si in privinta femeilor, ultimul citit, ultimul iubit.Numai ca nu e asa.In timp am vazut ca ultimul', citise pe penultimul, 'nimic nou sub soare'. Plagiatori! In forma lor. Voiam si eu sa ma fac scriitor, in visele mele! Numai ca inainte sa ma hotarasc, m-am apucat sa citesc! Si Ghinion!
Am citit pe Eminescu, pe Shakespeare, pe Hesse, multi altii, apoi mai tarziu Biblia.Cand am vazut astea, m-am rusinat.Am invatat inca o lectiesadrusinoasa, ce e drept), anume : citind, am inteles ca mai bine tac din gura, nu mai manjesc hartia muncita cu prostiile mele, trecute deja prin istorie, ca m-am nascut degeaba, ca, multe(nu am voie sa fac :puncte puncte! ca ma amendeaza TPU si CNa-ul.).Am inteles ca decenta de a nu repeta ce au scris altii, ca plagiatura va fi descoperita, ca Shakespeare a compus cele mai frumoase sonete, ca si ela plagiat Biblia, in capitolul, ca sa zicem asa, 'Cantarea Cantarilor', scrisa cu milenii inainte.
AAA. Daca ne-am nascut, trebuie sa mai iubim, chiar daca parintii nostri au facut-o mai bine; sa scriem, chiar daca altii au facut-o mai bine, cu milenii inainte, sa ne bucuram de viata, chiar daca altii au stiut sa se bucure mai inainte, mai bine ca noi. Da! Cartarescu al tau, bucura-te de el daca nu ai citit nimic inainte, nu e rusine, si mie mi-a placut, fratii greem, odata.Sau si acum, sau o data.

7 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Eu iti recomand :
50 de sonete de Mircea Cartarescu

| oprescudorin11 a răspuns:

Mie mi se pare M.C. un cretin, dar iti respect optiunea.

| georgegeorge90 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Spune-mi un scriitor care ti se pare mai bun te rog!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Niciodata, niciodata nu exista si nu va exista "cel mai bun". Cea mai frumoasa, doar bucuria redescoperirii FRUMOSULUI, CHIAR PLAGIATA(bucuria, desigur).

| oprescudorin11 a răspuns (pentru georgegeorge90):

Dragul meu! Nu trebuie sa-ti recomand eu. Ei exista! Cand eram copil mi se parea, ca si in privinta femeilor, ultimul citit, ultimul iubit.Numai ca nu e asa.In timp am vazut ca ultimul', citise pe penultimul, 'nimic nou sub soare'. Plagiatori! In forma lor. Voiam si eu sa ma fac scriitor, in visele mele! Numai ca inainte sa ma hotarasc, m-am apucat sa citesc! Si Ghinion!
Am citit pe Eminescu, pe Shakespeare, pe Hesse, multi altii, apoi mai tarziu Biblia.Cand am vazut astea, m-am rusinat.Am invatat inca o lectiesadrusinoasa, ce e drept), anume : citind, am inteles ca mai bine tac din gura, nu mai manjesc hartia muncita cu prostiile mele, trecute deja prin istorie, ca m-am nascut degeaba, ca, multe(nu am voie sa fac :puncte puncte! ca ma amendeaza TPU si CNa-ul.).Am inteles ca decenta de a nu repeta ce au scris altii, ca plagiatura va fi descoperita, ca Shakespeare a compus cele mai frumoase sonete, ca si ela plagiat Biblia, in capitolul, ca sa zicem asa, 'Cantarea Cantarilor', scrisa cu milenii inainte.
AAA. Daca ne-am nascut, trebuie sa mai iubim, chiar daca parintii nostri au facut-o mai bine; sa scriem, chiar daca altii au facut-o mai bine, cu milenii inainte, sa ne bucuram de viata, chiar daca altii au stiut sa se bucure mai inainte, mai bine ca noi. Da! Cartarescu al tau, bucura-te de el daca nu ai citit nimic inainte, nu e rusine, si mie mi-a placut, fratii greem, odata.Sau si acum, sau o data.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca Orbitor. O sa te oboseasca groaznic, dar este o carte care, daca nu era scrisa de un roman, merita pe deplin Nobelul pentru literatura.

| LizGreen a răspuns:

Bună! Îți recomand Mircea Cărtărescu - "De ce iubim femeile".

| GlloriaYasemin100 a răspuns:

Poezii
Faruri, vitrine, fotografii..., Cartea Românească, București, 1980 - Premiul Uniunii Scriitorilor pe 1980
Poeme de amor, Cartea Românească, București, 1983
Totul, Cartea Românească, București, 1985
Levantul, Cartea Românească, București, 1990 - Premiul Uniunii Scriitorilor pe 1990[9]
Dragostea. Poeme (1984-1987), Editura Humanitas, București, 1994
50 de sonete de Mircea Cartarescu cu cincizeci de desene de Tudor Jebeleanu, Editura Brumar, Timișoara, 2003
Nimic. Poeme (1988-1992), Editura Humanitas, București, 2010
Antologii
Dublu CD. Antologie de poezie, Editura Humanitas, București, 1998
Plurivers, Editura Humanitas, București, 2003 (antologie în două volume cu postfață de Paul Cernat)
Poeme în garanție, Editura Casa Radio, București, 2005 (antologie cu ilustrații de Tudor Jebeleanu)
Dublu album de versuri, Editura Humanitas, București, 2009
Colaborări, volume colective
Aer cu diamante (volum colectiv), Editura Litera, București, 1982 (cu prefață de Nicolae Manolescu și ilustrații de Tudor Jebeleanu)
Antologia poeților tineri, Cartea Românească, București]], 1982 (antologie alcătuită de George Alboiu)
Antologia poeziei generației `80 (volum colectiv), Editura Vlasie, Pitești, 1993 (antologie îngrijită de Alexandru Mușina)
Antologia poeziei românești culte, Editura Teora, București, 1998 (antologie coordonată de Florin Șindrilaru)
Experimentul literar românesc postbelic, Editura Paralela 45, Pitești, 1998 (cu secțiune antologică)
Antologia poeziei române de la origini până azi, Editura Paralela 45, Pitești, 1999 (antologie alcătuită de Dumitru Chioaru și Ioan Radu Văcărescu)
40238 Tescani, Editura Image, București, 2000 (volum experimental realizat împreună cu Ioana Nicolaie, Marius Ianuș, Florin Iaru, Ioana Godeanu, Doina Ioanid și alții)
Proză[modificare]
Unele dintre cele mai importante lucrări de proză ale lui Mircea Cărtărescu includ Visul, (Cartea Românească, București, 1989 - Premiul Academiei române pe 1989), Nostalgia (ediție integrală a cărții Visul, Editura Humanitas, București, 1993) și trilogia Orbitor:
Orbitor. Aripa stângă, Editura Humanitas, București, 1996
Orbitor. Corpul, Editura Humanitas, București, 2002
Orbitor. Aripa dreaptă, Editura Humanitas, București, 2007
Alte lucrări:
Travesti, Editura Humanitas, București, 1994, Premiul Uniunii Scriitorilor și Premiul ASPRO pe 1994
Enciclopedia zmeilor, Editura Humanitas, București, 2005
Gemenii, Editura Humanitas, București, 2006 (nuvelă din Nostalgia)
REM, Editura Humanitas, București, 2006 (nuvelă din Nostalgia)
Mendebilul, Editura Humanitas, București, 2006 (nuvelă din Nostalgia)
Frumoasele străine, Editura Humanitas, București, 2010
Eseu și publicistică[modificare]
Visul chimeric, Editura Litera, București, 1992
Postmodernismul românesc, Editura Humanitas, București, 1999
Pururi tânăr, înfășurat în pixeli, Editura Humanitas, București, 2002
De ce iubim femeile, Editura Humanitas, București, 2004
Baroane!, Editura Humanitas, București, 2005
Ochiul căprui al dragostei noastre, Editura Humanitas, București, 2012
Colaborări, volume colective:
Desant '83 (volum colectiv), Cartea Românească, București, 1983
Generația `80 în proza scurtă, Editura Paralela 45, Pitești, 1998 (antologie îngrijită de Gheorghe Crăciun și Viorel Marineasa)
Competiția continuă. Generația `80 în texte teoretice, Editura Vlasie, Pitești, 1994 (antologie îngrijită de Gheorghe Crăciun)
Jurnal
Jurnal I, 1990-1996, Editura Humanitas, București, 2001
Jurnal II, 1997-2003, Editura Humanitas, București, 2005
Zen. Jurnal 2004-2010, Editura Humanitas, București, 2011
Audiobooks
Parfumul aspru al ficțiunii, Editura Humanitas Multimedia, București, 2003
Levantul, Casa Radio, 2004
De ce iubim femeile, Editura Humanitas Multimedia, București, 2005
Vreau să-mi spui, frumoasă Zaraza, Editura Humanitas Multimedia, București, 2009
Travesti, Editura Humanitas Multimedia, București, 2009.

De pe Wikipedia am luat poti citi de acolo, dar poti sa citesti si de aici... happy
Pa pa!