| anonim_4396 a întrebat:

Azi este ziua poetului nostru national, Mihai Eminescu. Ce poezii v-au impresionat cel mai mult si de ce? De ce merita acest mare om sa detina "titlul" de cel mai mare poet roman? Merita acest om sa fie tratat de catre sistem cum a fost tratat in timpurile sale? Nu vi se pare un lucru dezgustator cum oamenii sunt apreciati mai mult dupa ce mor decat in timpul vietii, in cazul acestuia avand o viata plina de nedreptati?

Răspuns Câştigător
| XxTerrorxX2 a răspuns:

Am citit multe poezii ale unor poeti contemporani lui Eminescu, unii care chiar il criticau, si sincer erau atat de seci incat puteam pana si eu sa fac una, sau un copil de clasa a 4-a. Nu aveau mesaj efectiv.
Apropo, nu vi se pare suspect ca Mihai Eminescu, Veronica Micle, Ion Creanga si Cuza Voda au murit in acelasi an?

| anonim_4396 explică (pentru XxTerrorxX2):

Cuza nu a murit atunci.

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma scuzati, ma gandeam la altceva cand am scris mesajul asta laughing Cum am putut gresi asa.
Ma rog, nici nu stiu daca are logica ce am zis ca am uitat sa il verific laughing

| anonim_4396 explică (pentru XxTerrorxX2):

Sunt niste chestii cu care nu sunt de acord dar totusi am zis sa iti dau funda.

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu erai obligat sa îmi dai funda. Nu sunt genul ala căruia ii pasa de funde
Funda se da la cine merită, ca sa se evidentieze mesajul si sa îl vadă toata lumea.
Cu ce nu ai fost de acord? :/

| anonim_4396 explică (pentru XxTerrorxX2):

Cu aia de clasa a 4-a. Meritai pentru ca ti-ai pus problema acelor morti suspecte. Broooo tu esti 2 sau 1?

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede-mă,nu ai citit poeziile autorilor contemporani lui Eminescu, daca vrei îmi fac timp sa iti dovedesc că erau chiar atât de simpliste

| anonim_4396 explică (pentru XxTerrorxX2):

Simplistul uneori inseamna complex. E arta bro.

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci vrei sa spui ca o poezie care e cam toata asa: Primavara a venit
Soarele a răsărit
Peste verzile câmpii
Nu o poate face cineva de a 4-a? laughing

| anonim_4396 explică (pentru XxTerrorxX2):

Te provoc sa faci un experiment.

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai spune laughing

113 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Nu-mi place Eminescu.

| Doub a răspuns (pentru Doub):

Apropo vezi ca ziua lui Eminescu e pe 15 ianuarie nu pe 16straight face

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Am postat asta ieri :/

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-am dat seama. Doar ca apare ca ai postat intrebarea pe 16 ianuarie.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Mda lol. Poate atunci au aprobat-o complet.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

De ce nu iti place Eminescu?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Pur si simplu nu-mi place. Cred ca e prea siropos. Prefer Bacovia sau Blaga.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Stai am uitat tu esti genul rece. Nu poti sa iei romantismul ca atare. Cum poti sa fii...Cred ca ai un suflet foarte rece, nu doar din ce ai spus pana acum, dar deja incepe sa se vada. Nu te condamn, asa esti tu, dar nu este un lucru bun. De ce? Deoarece asta consider. Imi pare rau ca nu poti aprecia tipul acela de poezii, Eminescu era un om care stia ce este cel mai important, dragostea, dar din pacate a avut o viata de rahat, si cu dragostea nu a stat foarte bine. Esti o persoana care nu poate sa ia dragostea ca atare. Ce spui tu siropos sunt niste sentimente sincere. Eu apreciez sinceritatea. Eminescu scria ce simtea, nu scria doar ca sa se afle si el in curentul ala.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu poti sa iei romantismul ca atare"-laughing)). Baai "Moon". Daca tie iti place Eminescu super. Mie nu-mi place pentru ca nu imi place."Cred ca ai un suflet foarte rece"-Mno, tin sa te contrazic. De fapt am un suflet chiar foarte caldsmug. Sa ma condamni? Nici macar nu ma cunosti.De ce ai face asta? "Eminescu era un om care stia ce este cel mai important, dragostea"-Maxiiimm stia."Ce spui tu siropos sunt niste sentimente sincere."-Si sentimentele mele sunt sincerelaughing. Si Bacovia scria ce simtea.straight face

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Mda bine. se vede ce suflet "cald" ai.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu imi place Eminescu dupa parerea ta am un suflet rece?laughing).

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu am zis asta. Dupa cum te porti cu mine.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai..asa sunt eubig grin.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu cred ca esti asa. Poti fii si altfel dar nu vrei deoarece nu iti pasa. Daca iti pasa incercai sa fii altfel.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pasa., dar asta e felul meu de a arata asta. Da stiu e ciudat.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Vreau niste sfaturi, sa imi dai, te rog activeaza mesajele alea.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma pune sa le activez te rog. Nu am de gand sa fac asta...

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

De ce? Esti orgolioasa...

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Cand spui acel "te rog" ma faci sa ma simt atat de ciudat..Parca ma faci sa vreau sa te ascult. Dar si eu te rog. Nu pot vorbi chiar totul aici. Sunt niste chestii si am nevoie de niste sfaturi. Doar tu poti sa mi le dai.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am spus deja ca nu am de gand sa-mi activez mesajele. Nu e vorba de ignorat.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Atunci de ce e vorba?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Imi pare rau...

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Intrebarea a fost stearsa, nu stiu din ce motiv, poate ca indemna intr-un fel la acte de cruzime. Oricum sa iti raspund.

"Odododo ce flocosenielaughing."pe care nu o sa vreau sa o omor sau sa o chinui niciodata."-De ce esti asa sigur ca nu o sa vrei sa o chinui niciodata?laughing "

Pentru ca simt ceva prea puternic. Nu e ceva care poate sa dispara pur si simplu. Mai bine mi-as face rau mie, decat sa ii fac rau acelei "flocosenii".winking

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci.ce face Azorel?sad.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu stiu. Cred ca doarme. L-am ingropat in curtea din spatele bloculuiwinking

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Super!

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

laughing De ce e asa super?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca l-ai ingropat in curtea din spatele blocului..si ca doarmebig grin.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Ce simpatica esti. blushing

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaa? Vorbim despre Azorel (saracutul de el) care e ingropat in spatele blocului tau dupa ce tu l-ai maltratat si eu sunt simpatica?:O

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

laughing Da.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Dar chiar esti. Ma fascinezi.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ma fascinezi"-rolling on the floor). Vezi sa ai grija de Azorel!

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Stai chill poate sa isi poarte singur de grija.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm..Tocmai am realizat ca i-am spus "agresorului" sa aiba grija de "victima"straight face

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Si e ceva rau?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ce crezi?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Tu ce crezi ca cred?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ce crezi ca cred ca crezi?laughing). Nu stiu. Si da e ceva rauwinking.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Tu ce crezi ca cred ca crezi ca cred. laughing Vezi nu stii happy Nu e nimic rau happy E bine ca ma sfatuiesti. Deci cum ar fi esti complice. Hihi.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Nuuu sunt complice. Iubeeescc animaleleeeee! Iubescccc cainiiiiii! Huuuaaa!

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

"i-am spus "agresorului" sa aiba grija de "victima"" Eh cam esti. big grin Si eu iubesc animalele.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Ce e? Nu ziceai tu ca nu o sa-mi spui pe nume?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Cand am spus asta?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda.straight face Ziceai de mine ca nu sunt atenta la detalii.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Ana? Tu?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Scuze, sunt plecat...Doar ca am vorbit multe lucruri cu multi si nu imi amintesc sa iti fii spus tie asta...Am zis de mai multi de detalii si asta ma derutat unpic. Deci imi amintesti?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Sunt uituc sad

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Imi pare rau sad

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

"Scuze, sunt plecat"-Da esti."Doar ca am vorbit multe lucruri cu multi si nu imi amintesc sa iti fii spus tie asta"-Ma bucur ca ai vorbit multe cu multi."Deci imi amintesti?"-Nu, o sa-ti amintesti tu. Oricum nu mai are sens. "Imi pare rau"-Whatever.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Esti suparata pe mine dintr-un motiv?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Chiar nu stiu cu ce am gresit...

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Merci. Acum ma simt foarte nasol.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Oh prafff! Am spus "nu spun la nimeni"....Am uitat. Sunt fraier. Te rog sa ma ierti. te rog! Imi voi sterge raspunsurile! Dar imi place sa iti spun pe nume, si nu pot sa iti spun prea des, nu mai am ocazia! Te rog sa ma ierti...

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

"Merci. Acum ma simt nasol."-Cu placere. Nu esti singurul.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Ce sa facc? TE ROG IARTA-MA! Am simtit ca incepe sa iti pese cat mai putin, asta voiam atunci...Intr-un fel voiam sa atrag atentia intr-un mod foarte aiurea...Te rog sa ma ierti. Nu stiu cum o sa mai ai incredere in mine, NU am facut intentionat, dar daca pot face ceva fac.Te rog.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Te-am dezamagit sad Urasc faptul ca trebuie sa imi pese asa de mult si ca sunt penibil...Dar nu am de ales.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

E in regula.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu. Nu e in regula. O sa imi asum si o sa port numele si imaginea asta timp de o saptamana.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Chiar am simtit ca nu prea te mai intereseaza...de mine.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da e in regula. "O sa imi asum."-Bine, am inteles ca iti asumi, dar chiar nu e nevoie sa ti poza aia. Nu ma ajuta cu nimic. "Chiar am simtit ca nu prea te mai intereseaza"-Aaa.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Ba este. Vreau sa iti demonstrez prin fapte ca imi pasa si nu stiu ce sa fac...Trebuie sa fac asta, mi se par zadarnice simple vorbe...Si chiar asta am simtit. Mie imi pasa.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Apropo, am sters raspunsurile respective...

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Daca as putea face ceva care sa te ajute as face...

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Repet " Nu ma ajuta cu nimic. " Ti-am spus ca e in regula.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Atunci ce pot face?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Asta fac deoarece simt ca trebuie sa iti demonstrez cumva ca imi pasa. As vrea sa imi spui cat de mult iti pasa tie...Te rog.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Ok il modific dar sa imi spui cat iti pasa.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Apropo, cineva considera ca te "hartuiesc":

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

Te-as ruga sa ii infirmi sau confirmi acelei persoane daca este asa. Eu tin sa cred ca nu...

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Cica: "Nu te condamn, asa esti tu, dar nu este un lucru bun. De ce? Deoarece asta consider."
Faptul ca tu consideri un lucru ca fiin intr-un fel este o dovada ca acel lucru e asa?

Pamantul e plat. De ce? Deoarece asa consider.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Merci ca ai aratat ca nu e adevarat. Daca ti se va parea vreodata ca te hartuiesc sa imi spui. Voi intelege. Cum ziceam si in raspunsul anterior nu trebuie sa multumesti ca cica iti ia apararea ca o face doar ca sa arate ca are dreptate. Oricum prin chestia asta mi-ai raspuns si la intrebarea daca iti pasa si cat de mult, in mod indirect. Deduc ca iti pasa intr-o masura mai amicala, adica iti pasa ca de unul cu care nu prea intri in polemica si ai putut vorbi in trecut mult. Imi placea atunci... Poate nu ai vrut sa spui ca nu iti pasa prea mult ca sa nu ma faci sa ma simt prost. Am multe sa iti spun, cum ma simt eu, e ceva de explicat. Adica nu ma simt bine. Ma simt ciudat, si rau in acelasi timp. Tu stii ce simt, ce gandesc etc. Poti sa iti dai seama de multe chiar fara sa iti spun, si nu prea mai pot sa o spun ca vad ca multi judeca. Sunt sigur ca nici tu nu mai vrei sa asculti acele chestii...sad Nvm..Merci oricum.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

"Merci ca ai aratat ca nu e adevarat."-Nu ai de ce sa-mi multumesti. "Daca ti se va parea vreodata ca te hartuiesc sa imi spui. "-Nu am 5 ani sa ma hartuiesti. "Cum ziceam si in raspunsul anterior nu trebuie sa multumesti ca cica iti ia apararea ca o face doar ca sa arate ca are dreptate."-Chiar am vrut sa-i multumesc pentru ce a vrut sa faca. Cum spuneam sunteti maturi si inteligenti si nu are sens sa va certati pentru niste amarate de "voturi"."Deduc ca iti pasa intr-o masura mai amicala,"-Ma bucur ca ai inteles asta. " nu prea mai pot sa o spun ca vad ca multi judeca. "-Si ce-ti pasa daca te judeca sau nu?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu stiu chiar ma gandesc serios sa parasesc acest site...Nu ca m-ar deranja acele opinii, nu e in legatura cu asta...Stii mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Daca ai dorii sa porrnesti mesajele as vrea sa iti spun niste ultime chestii.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu stiu chiar ma gandesc serios sa parasesc acest site"-Nu iti recomand sa faci asta. Sunt oameni care chiar au nevoie de ajutorul tau.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu, nu sunt. Acel ajutor pot sa il primeasca de la altii...Deci te rog activeaza mesajele sa iti explic.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu.nu sunt "-Ba da esti. Poate la un moment dat vei constientiza asta. ". Deci te rog activeaza mesajele sa iti explic."-Ti-am spus ca nu fac asta.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu vreau sa parasesc site-ul fara sa iti spun acele lucruri...

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai nu parasi sait-ul. Dar nu inteleg de ce vrei sa renunti. Din vina mea? Daca e ne dam "block" reciproc si gata.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Te rog lasa-ma sa iti explic...Nu pot aici.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Eu o sa mai intru maine ultima data cel mai probabil, dupa voi face o pauza mai mare sau voi renunta de tot, daca vrei sa afli detalii si ce am de spus imi trimiti mesaj si iti explic acolo.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Astept mesaj sau raspuns ca nu imi dai ca sa stiu sa termin mai repede.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Termina. Raspuns la ce? Ti-am spus ca nu imi activez mesajele si gata. Daca tu vrei sa-ti stergi contul treaba ta eu ti-am spus deja sa nu o faci, dar faci cum vrei.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca vrei sa-ti stergi contul din vina mea, atunci iti dau block si gata.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu imi sterg contul doar ca nu o sa mai intru. Tu mi-ai spus sa nu pentru ca ajut alti utilizatori nu pentru ca iti pasa. Tu nu pricepi de ce vreau sa ma las, si ti-am spus nu vreau sa iti spun aici dar daca orgoliul tau e asa mare ok. merci. nici nu ma mai asteptam de la mai mult.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Adio... Vroiam sa iti spun mult mai mult, dar oricum nu iti pasa deci nu are rost.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

"Adio"-Seriooos? "Adio"?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Vroiam sa spun mai mult dar nu m-ai lasat, si nu ti-a pasat. Nu stiu ce sa spun mai mult...Chiar nu stiu.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

O sa las aceasta imagine "Requiem for a dream"( e luata dintr-un film dar nu conteaza)...O sa ramana mereu, deoarece in momentul in care voi parasi acest site, acel vis al meu va muri odata cu mine pe acest site.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Doamne fereste. Tu te auzi ce vorbesti? In fine, am hotarat sa-ti dau block, pentru ca sa poti sta linistit pe acest site si sa continui sa ajuti oameni. Mi-a facut placere sa vorbesc cu tine si sper sa fii fericit.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Adio.

| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil ca Luceafarul (oricat de cliseic ar suna) si Sarmanul Dionis.

| 愛日本 a răspuns:

Poezia ''Spovedanie''

| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Mi-a plăcut "Lacul".E genial.Şi povestea lui cu Verinica Micle e una aparte.Îmi pare că omul ăsta e special şi o să trăiască în sufletele tuturor celor care îţi mai amintesc de el. Oamenii de acum nu mai citesc nici măcar reviste şi îi consideră încuiaţi pe cei care încă mai citesc.Cât despre apreciatul după moarte, aşa fac toţi.Indiferent că eşti celebru, sau nu.

http://www.mihaieminescu.ro/opera/poezia/lacul.htm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Basmul in versuri ''Calin (file din poveste)'' este una din operele mele preferate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut.Nu sunt un mare fan Eminescu.Mi se pare ca se face prea mult caz...de exemplu Eminescu e mai pus in evidenta decat alte personalitati din trecut...altii au purtat razboaie au condus state etc si li se mai zice numele intr-o carte de istorie, sau nici acolo.Da, este un bun poet dar deja se face mult prea mult caz. Apropo de faza cu moartea in acelasi an, chiar credeti ca a fost o coincidenta sau ca totul a fost planuit din umbra? Sper sa nu fiu judecat ca si incult sau vai generatia tanara, asta este opinia mea.Si sunt de acord la partea cu apreciatul dupa moarte, Paul Walker zice ceva?

| Teardrop a răspuns:

"O, rămâi" şi "Dorinţă" sunt preferatele mele.

"O, rămâi" îmi place fiindcă e un monolog al pădurii, urmat de cuvintele eului liric. Şi mi se pare aşa de frumos cum pădurea îi oferă siguranţă şi un sentiment de eternitate, lucruri pe care le apreciez cel mai mult la natură. Apoi, mai e şi finalul tragic în care eul liric mărturiseşte că legătura dintre el şi pădure s-a rupt... Mă regăsesc extrem de tare în versuri şi vizualizez pădurea copilăriei mele...

"Dorinţă" în prima instanţă nu mi-a plăcut (probabil pentru că am fost nevoită s-o învăţ în clasa a 4a sau a 5a...), însă, recitind-o, am găsit cumva, linişte sufletească, pace şi siguranţă, în special prin versurile "Adormind de armonia/Codrului bătut de gânduri/Flori de tei deasupra noastră/O să cadă rânduri, rânduri." Se simte atât de...acasă.

Pe lângă, mai îmi plac
"Luceafărul" (clişeic, ştiu...)
"Ce te legeni"
"La mijloc de codru des"
"Egiptul"
şi "Trecut-au anii..."

| anonim_4396 explică (pentru Teardrop):

Meritai funda. Imi cer scuze ca m-am grabit. sad

| XxTerrorxX2 a răspuns (pentru Teardrop):

Ai un vot de la mine

| Teardrop a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici o problemă, stai liniştit/ălaughing Nu prea ţin cont de funde.

| мица a răspuns:

Mi-a placut "Ce te legeni".Ea mi-a deoarece e scrisa cu multa duiosie si cu mult suflet!