| Nimeni91 a întrebat:

A citit careva cartea" Tatiana si Alexander"?
Cum vi se pare? As vrea sa ma apuc de trilogie.

4 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

A mai citit cineva vreo carte de la revoluție până acum?
A mai citit cineva vreo carte în ultimii 30 de ani!?

| Nimeni91 explică (pentru zilog):

Eu, ei bine, ma relaxez citind, poate nu asa mult in fiecare zi, dar macar o ora in fiecare seara. Ma simt de parca as evada macar pentru o secunda in alta lume, intr-o lume in care pot fi un milion de personaje, o lume in care cu totii sa fim tineri macar o zi, din nou. Bunicul meu citea foarte mult, desi era batran si nu a facut multa scoala.
Stiu, iti inteleg raspunsul, poate putin ironic, insa, chiar daca nu e o carte fizica, ci una electronica, poate multi oameni inca mai citesc.

| zilog a răspuns (pentru Nimeni91):

Așa speri tu că unii mai citesc, sunt extraordinar de puțini, și mai puțini cei care citesc ceva complex cum ar fi Nikolai Danilevski și Konstantin Leontiev,
Vladimir Soloviov, Vasili Rozanov, Lev Tolstoi, Serghei Bulgakov, Pavel Florenski, Nikolai Berdiaev, Pitirim Sorokin și Vladimir Vernadski.

| Nimeni91 explică (pentru zilog):

Sincera sa fiu, da, cred ca asa este. In mare parte, ai dreptate. Si eu am incercat sa citesc cativa autori dintre cei mentionati de tine, insa au un limbaj foarte dezvoltat, un limbaj greoi si incarcat, motiv pentru care incerc sa citesc carti crise de contemporani, nu de clasici. Tocmai prin continut si modul de exprimare, cred eu, ca acesti autori vor fi cititi in continuare, pentru ca in zilele noastre nimeni nu se incumeta sa duca la bun sfarsit o lucrare de-a dreptul monumentala.( bineinteles, nu de toti, dar mai sunt inca oameni carora le plac astfel de lucrari complexe)