| Nimeni91 a întrebat:

Buna! Am aproape 18 ani si as vrea sa imi recomandati niste carti care v-au placut voua. Nu am un anumit gen literar care sa ma pasioneze, citesc orice carti care imi plac, de la clasicism pana la modernism si pana la cartile contemporane. Am citit carti de razboi, istorice, de dragoste, cu vampiri, etc.

20 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pe aripile vântului, la răscruce de vânturi, rebecca, jane eyre, Mândrie și prejudecată, Elevul Dima dintr-a 7-a, cărțile Agathei Christie și Tess Geristen dacă îți place polițiste, marile speranțe, singur pe lume, winnetou.

| Nimeni91 explică (pentru Adry05):

Multumesc de recomandari! Pe unele le-am citit, insa pe altele nu. O sa imi fac o lista cu toate cartile pe care vreau sa le citesc. Multumesc din nou!

| NotNamed a răspuns:

Citeste carti de dezvoltare personala. Te ajuta foarte mult pe orice plan. Incepi analfabet si.l termini geniu.

| Nimeni91 explică (pentru NotNamed):

Daca tot ai mentionat acest gen de carti, as vrea si cateva titluri. Am fost tentata sa citesc carti de dezvoltare personala, insa toate mi se pareau plictisitoare. Imi plac mult cartile clasice, mi se par mult mai inchegate si scrise cu condei, ca un tablou in cuvinte.
Imi poti da cateva titluri de carti de dezvoltare personala? As vrea sa nu ma plictisesc citindu-le.
Multumesc de raspuns!

| NotNamed a răspuns (pentru Nimeni91):

1. Carti de dezvoltare personala/interumana
- Secretele succesului - Dale Carnegie
- Incepe cu ce nu iti place - Brian Tracy
- Lider fara functie - Robin Sharma
- De la bine la excelent - Zig Ziglar
- Putere nemarginita - Anthony Robbins
- Talentul nu este suficient - John C. Maxwell
- Despre succes - Napoleon Hill
- Schimband gandirea iti schimbi viata - Brian Tracy
- Inteligenta erotica - Esther Perel

2. Carti de dezvoltare psihologica
- Arta manipularii - Kevin Dutton
- 12 reguli de viata - Jordan B. Peterson
- Gandire rapida, gandire lenta - Daniel Goleman
- Stand and deliver. Cum sa devii un maestru al comunicarii si un orator desavarsit – Dale Carnegie
- Superficialii: efectele Internetului asupra creierului uman – Nicholas Carr
- Efectul Lucifer - Philip Zimbardo
- Psihologia Persuasiunii - Robert Caldini
- Darul psihoterapiei - Irvin Yalom
- Omul in cautarea sensului vietii - Viktor Frankl
- Dopamina - Daniel Lieberman
- Curajul de a fi vulnerabil - Brene Brown
- Anxietatea - Scott Stossel
- Psihologie. Cum sa te intelegi pe tine insuti si pe ceilalti - Louise Deacon
- Capcanele inteligentei - David McRaney
- Totul despre tehnologia persuasiunii - Robert B Cialdini

3. Carti de dezvoltare economica
- De la idee la bani - Napoleon Hill
- Tata bogat, tata sarac - Robert T. Kiyosaki
- Secretul mintii de milionar - T. Harv Eker
- Cum sa identifici si sa-ti perfectionezi stilul de management – Ichak Kalderon Adizes
- Inteligenta emotionala in Leadership - Daniel Goleman
- Gandire rapida, gandire lenta - Daniel Kahneman
- Stiinta de a deveni bogat - Wallace Wattles
- Ce este educatia financiara... de fapt? - Robert T. Kiyosaki

| Apokales a răspuns (pentru Nimeni91):

Fa-ti Patul de Wiliam H. Mcraven
12 Reguli de viata de Jordan Peterson
ABC-ul Psihopatului de Succes 1 & 2 de Kevin Dutton - Kevin Dutton mai are si altele, dar nu-s chiar de dezvoltare personala celelalte

Oricum, ideea ar fi ca orice carte buna te dezvolta, asa ca n-ai de ce sa tintesti doar spre alea self-help/de dezv. personala.

| Nimeni91 explică (pentru Apokales):

Multimesc mult! Imi place diversitate in carti si cred ca o sa imi placa. Carti strict de dezvoltare personala nu am citit, insa as vrea sa le incerc.

| Nimeni91 explică (pentru NotNamed):

Multumesc foarte mult! Sunt destule carti care par interesante. Nu m-am axat pana acum pe carti de dezvoltare personala, insa e o noutate, cred ca o sa imi placa. Multumesc din nou!

| RKBlue a răspuns:

Gerald Durrell:
Familia mea si alte animale
Pasari, animale, rubedenii
Oscar Wildetongueortretul lui Dorian Gray
The importance of being earnest
Rodica Ojog Brasoveanu: Cianura pentru un suras
Buna seara Melania
320 de pisici negre
Anonima de miercuri
Disparitia statuii din parc
Si,de fapt, toate cartiile ei, in special cele cu Minerva Tutovan( fosta profesoara de matematica, ajunsa detectiv si este sefa unui fost elev, Dobrescu.)
Agatha Christie: cei 5 purcelusi
Zece negri mititei(si normal, aproape toate cartile ei)
Ioan T. Morar:Negru si rosu

Jurnalul Annei Frank
Un baiat pe lista lui Schindler-Leon Leyson
Tatuatorul de la Auschwitz-Heather Morris
Bibliotecara de la Auschwitz-Antonio G. Iturbe(superba)
Hotul de carti-Markus Zusak(foarte interesanta, si naratiunea e speciala, fiind facuta de catre "Doamna cu coasa" in anumite momente)

Pentru carti de crima/mister/dragoste(mai bine zis, amestecate) plus elemente SF in unele, si de calitate, il recomand pe Guillaume Musso:
Dupa 7 ani
Chemarea ingerului
Ne vedem la Paris
Viata e un roman
Maine
Ce-as fi eu fara tine
Central Park
Vei fi acolo?
Toate cartile lui au un element foarte captivant.

Cei trei muschetari-Alexandre Dumas
Omul cu masca de fier-Dumas
Seria Divergent de Veronica Roth
Print si cersetor de Mark Twain
Raul de Jan Guillou

Am incercat sa nu pun doar carti foarte cunoscute, ci si unele mai putin stiute, dar interesante.Nu sunt lecturi grele,ci din acelea de placere.(prin grele ma refer a stilul greu de citit,cu pagini intregi de descrieri si cu actiune monotona).
Sunt doar cateva carti, caci atatea imi in aceste momente in minte...
Nestiind daca citesti online sau carti normale, nu m-am uitat daca se gasesc toate online de citit.
In legatura cu cartile de dezvoltare personala(din raspunsul unuia), te ajuta catva, dar adevarata schimbare, imbunatatire sau ajutor vine de la tine.Plus,multe sunt aproape la fel.
Cred ca daca citesti cateva, iti ajunge.O carte, indiferent de teme, iti poate deschide ochii inspre o idee care te poate ajuta mult.Trebuie doar sa fi deschis la minte si pozitiv.

| Nimeni91 explică (pentru RKBlue):

Multumesc mult! Foarte multe carti dintre acestea deja le-am citit, cum ar fi cele cu tematica de razboi, sau cartea lui Oscar Wilde, "Portretul lui Dorian Gray", insa pe foarte multe nu, si chiar as vrea sa le descopar. Multumesc si pentru sfaturi, din nou, multumesc pentru tot!

| Mopmop a răspuns:

Umberto Eco - "Numele trandafirului', o alta carte "Saptamana tapului" Paulo Coelho.
Astept parerea ta te rog dupa ce le citesti!

| Nimeni91 explică (pentru Mopmop):

Desigur ca da! Cand o sa le termin sunt sigura ca voi ramane cu o senzatie placuta. Am auzit foarte multe despre ele, insa pana acum nu le-am citit. Iti voi spune parerea mea despre ele. Cel mai curioasa sunt de cartea "Numele trandafirului", pe care am vrut sa o citesc, insa nu am reusit pana acum. Multumesc mult!

| Mopmop a răspuns (pentru Nimeni91):

Pentru putin! Ma bucur enorm pentru faptul ca inca sunt persoane ce sunt pasionate de literatura!

| Adry05 a răspuns (pentru Mopmop):

Numele trandafirului pentru mine a fost chin, am citit câteva pagini și am dat cu ea în fundu bibliotecii laughing n-am mai pățit de la creanga de aur a lu sadoveanu să citesc cu atâta scârbă

| Mopmop a răspuns (pentru Adry05):

laughing depinde acum. Eu am citit-o cand aveam cam 14 ani si chiar m-a marcat. Dupa ceva timp, pe la 27 ani cam asa am recitit-o si chiar mi-a placut!

| Nimeni91 explică (pentru Mopmop):

Inca mai sunt! Imi place sa citesc foarte mult. Alternez intre carti contemporabe si clasice, in functie de subiectele cartilor. Una dintre cartile contemporane pe care le-am citit a fost "Toata lumina pe care nu o putem vedea", a fost una foarte buna, pe tema iubirii si a propriei deveniri, o carte despre razboi, marcanta, pe care nici acum, la aproape doi ani, cred, de cand am citit-o, nu o pot uita. Cartile clasice care mi-au placut au fost "Tess d'Urberville", "Portretul lui Dorian Gray", "Anna Karenina", "Marile sperante", "Un veac de singuratate", "Dragoste in vremea holerei", si altele, insa astea au fost preferatele mele si m-as apuca de "Idiotul", sa vedem daca imi fac curaj. Cartile recomandate de tine cu siguranta le voi citi, mai ales"Numele trandafirului", abia astept sa o citesc, am auzit atatea despre ea.
Multumesc iar!

| Mopmop a răspuns (pentru Nimeni91):

Pentru putin. Ca o alternativa recomand literatura rusa! Lasand la o parte chestiunile de ordin politic, chiar merita!
Recomand cu caldura Aleksandr Soljenitin. Asta nu inseamna ca Dostoievski Feodor nu ar fi okhappy

| Nimeni91 explică (pentru Mopmop):

Multumes din nou! Stiu, toti scriitorii sunt pretiosi in felul lor, fiecare dintre ei au adus o reforma literaturii.

| LaylaYvette a răspuns:

Eu o să încerc să îți dau câțiva autori de poezie?
Marin Sorescu
Lucian Blaga
Ana Blandiana
Nichita Stănescu
Ion Minulescu
Victor Eftimiu
George Coșbuc
Adrian Păunescu
Mircea Cărtărescu
Emil Brumaru
Daniela Crăsnaru
Nora Iuga
Dan Sociu

| Nimeni91 explică (pentru LaylaYvette):

Si mie imi place poezia, transmite sentimente mult mai profunde decat o face proza.Insa, autorii mei preferati sunt Lucian Blaga si Bacovia. O sa citesc de la fiecare autor pe care mi l-ai spus. Multumesc mult!