| IoanaAnghel24 a întrebat:

Buna! Am cateva intrebari. Daca vrei sa dai o viitoare carte unei edituri pentru a fi publicata trebuie sa o scrii de mana? Si cunoasteti programe de scris carti pe calculator? Acum scriu in word, dar nu merge sa pun linia de dialog. Ce trebuie sa faci dupa ce editura iti raspunde si vrea sa iti citeasca cartea? Trimiti poza cu paginile scoase la imprimanta sau le dai manuscrisul?

Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Buna. Textul se scrie in word sau in ce program folosesti. Cum sa il scrii de mana, nu sta nimeni de la nicio editura sa incerce sa descrifreze scrisul de mana al cuiva. Trebuie scris frumos, cu diacritice, semne de punctuatie, etc. Cel mai bine e sa intrebi la editura ce modalitate de trimitere a textului prefera (daca sa trimiti pe mail sau pe un suport prin posta)

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ultima ta griă e formatul "manuscrisului".

El va fi de fapt: LaTeX și nu altfel.

dar PRIMA ta grijă e să scrii ceva util și publicabil. Aici imi pare că ar trebui să te agiți nu altundeva!

| mastadont a răspuns:

Word e cel mai bun după părerea mea. Are autocorect, poți formata ca lumea textul, și multe altele. Ar trebui să-ți meargă linia de dialog, poate nu faci tu corect simbolul.

| Mopmop a răspuns:

Nu neaparat. Imi place ideea de manuscris insa cred ca cei de la editura nu prea o agreeaza pentru ca e munca in plus pentru ei.
Legat de linia de dialog poti folosi ghilimele pentru a semnaliza dialogul.
"Ce pot oare sa fac eu in situatia data?" a fost intrebarea adresata Mihaelei. ( un exemplu )
Pentru sanse mai mari spre a fi publicata trimiti dactilografiat ( presupun ca se mai gasesc masini electrice de scris.
Oricum cred ca editurile iti pot da informatia in ce format accepta ei materialele ce le publica.
Mult succes iti doresc!