| Diana_7451 a întrebat:

Buna happy
Am de citit pe vara citeva carti: "Enigma Otiliei" de G. Calinescu, "Mara" de I. Slavici, "Ion" de L. Rebreanusi "Zbor frint" de V. Besleaga. Care dintre acestea, mi-ati recomanda sa o citesc prima? V-as fi recunoscatoare daca ati argumenta. Va multumesc anticipat happy

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Eu citesc în prezent "Enigma Otiliei", am ajuns la pagina 400 şi mai am 80 de pagini pe care sper să le pot cuprinde mâine.
Sinceră să fiu, înainte de a începe să o citesc mi-am întrebat apropiaţii dacă este o carte bună iar din partea unora am primit răspunsuri pozitive şi din partea altora am primit răspunsuri negative.
Mie îmi place foarte mult, este un roman modern, obiectiv şi nu este greu să-l înţelegi.
Acţiunea este interesantă iar pe parcurs ce începi să citeşti vrei să citeşti mai mult, să afli ce se mai întâmplă.
Romanul "Ion" l-am citit anul trecut deoarece îmi trebuia pentru şcoală.
Mi-a plăcut la fel de mult, chiar aş zice că este unul dintre romanele care merită citite având în vedere că este şi în tematica pentru Bacalaureat. Acţiunea este structurată în două mari părţi, una mai capitivantă decât alta.
De asemenea, am citit şi "Mara" dar sinceră să fiu nu mi-a plăcut atât de mult. Da, este interesantă cartea, nu pot nega acest lucru însă nu este genul meu. Poate ţie îţi va plăcea.
Aşadar, făcând un mic top, cred că ar trebui să citeşti mai întâi "Enigma Otiliei", apoi "Ion", "Mara" şi în cele din urmă "Zbor frînt".
Lectură plăcută!
Pa-pa.

6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Incepe cu Enigma Otiliei pentru ca e foarte mult de citit si merita sa te concentrezi mai mult pe ea.
Ion mi s-a parut incredibil de plictisitoare, mai ales de la jumatatea romanului.Pe asta poti sa o lasi la urma...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce clasa esti?
Daca esti clasa a IX-a, iti recomand "Mara". Clasa a X-a: "Ion", clasa a XI-a : "Enigma Otiliei".
Asta daca vrei sa le citesti pentru la scoala. Eu ti-am spus in ce clasa le vei studia.
"Zbor frint'' nu am citit, deci nu imi pot da cu parerea.happy

| Disharmony a răspuns:

De ce contează cu care începi, dacă oricum le vei citi pe toate? Unde e logica?

| Diana_7451 explică (pentru Disharmony):

Inca nu stiu daca o sa le citesc pe toate. Si cum nu sunt mare fana a acestor tip de carti, am vrut macar sa incep cu ua mai interesanta. Iata si logica happy

| MonnicaM a răspuns:

Enigma Otiliei-o poveste frumoasa de dragoste, cu intamplari neprevazute.Se gasesc tipuri diferite de personaje, Otilia poate fiind tipul multor fete din ziua de azi.winking Cum s-a spus si in comentariul de mai sus, nu incepe cu "Ion" sau "Mara"...nu sunt asa placute dupa parerea mea.

| lexi21 a răspuns:

Enigma Otiliei de George Calinescu. e o carte foarte bine scrisa, personajele sunt destul de bine conturate, actiunea e bine structurata, cartea urmareste si o poveste de dragoste foarte draguta. In orice caz e o carte frumoasa si usor de citit si e mai bine sa incepi cu ceva placut decat ceva care sa te enerveze si sa te faca sa nu mai citesti nimic toata vara. La cealalta extrema mi se pare ca e Mara de I.Slavici, chiar nu iti recomand sa incepi cu ea, nu mi se pare ca are multe de oferit si stilul lasa mult de dorit.