| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am de făcut pentru tema mea de vacanță un eseu despre Casa Regală, dar am întâmpinat o problemă : nu știu cui ar trebui i se spună "Majestate" și cui Alteță, adică, cum i te poți adresa într-o manieră specială regelui și reginei, dar și copiilor acestora, iar pe internet nu pot găsi răspunsul la această întrebare.

Știți cumva voi?

Răspuns Câştigător
| σκμ a răspuns:

Pentru Regele Mihai şi Regina Ana formulele corecte sunt Majestatea Voastră în adresarea directă şi Majestatea Sa, Majestăţile Lor, atunci cand ne referim la suverani
Pentru membrii Familiei Regale care au titlul de Principe sau Principesă, formula de adresare este Alteţa Voastră Regală sau Alteţa Voastră.
Sursa:https://www.antena3.ro/......44657.html

| anonim_4396 explică (pentru σκμ):

Mulțumesc pentru răspuns!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu majestatea te adresezi regelui/reginei. Cu alteta restul membrilor familiei... Cred