| Nico1368205 a întrebat:

Am de facut un proiect la engleza. El consta in citirea unei carti (lit universala) si prezentarea ei. Ce carti foarte apreciate de-a lungul timpului si care au avut succes imi recomandati sa citesc?

7 răspunsuri:
| NicolaeCeausescu a răspuns:

O poveste de craciun-Charles Dikens

| Euletitia a răspuns:

Buna! Proiectul fiind la engleza iti recomand sa citesti un roman al literaturii engleze (e mai fain asa). Daca ai cativa ani de cand studiezi limba engleza ti-as recomanda sa o citesti direct in engleza pentru ca in traducere se mai pierde din farmecul cartii. Eu am citit in limba engleza(si ulterior dupa 2-3 ani le-am recitit si in romana) romanul "La rascruce de vanturi" al lui Emily Bronte si "Rebecca", scrisa de Daphne du Maurier. Alte ropmane pe care ti le recomand din literatura engleza sunt: "Jane Eyre" -Charlotte Bronte, "Necunoscuta de la Wildfell Hall"- Anne Bronte sau "Fii si indragostiti"-David Herbert Lawrence. Lectura placuta orice ai alege, mult succes cu proiectul si o primavara frumoasa iti doresc!

| Mony_Nelly_1995 a răspuns:

Nu stiu daca iti trebuie din litera engleza, ai putea citi Jane Austin-Emma, Shakespeare si chestii de astea...Bine nu stiu cati ani ai,ca sa pot sa iti zica carti mai potrivite pentru fiecare varsta,dar na.
Winnetou e o carte super faina, la fel si Mizerabilii, Jane Eyre, Anna Karenina, Ultimul mohican

| Nico1368205 explică (pentru Mony_Nelly_1995):

Am 18. Sunt a 11-a iar cartea trebuie citita in romana nu engleza.

| WhiteLife a răspuns:

Eu iti recomand Agatha Christie. Este destul de pareciata si cunoscuta si are si carti scurte.

O seara placuta!

| CarlyZ a răspuns:

"Les Misérables"~ V.Hugo
"Război și pace"~ Lev N. Tolstoi

Succes cu proiectul.

Bisous!

| Stamburici_Florentina_1984 a răspuns:

Carte sau filmul preferat in engleza