| MasterOfDisaster a întrebat:

Buna happy.
Am nevoie de niste titluri de carti pe care sa le citesc..am 17 ani. Va rog sa nu imi spuneti carti de Jules Verne, sau alte carti doar cu aventuri. Am citit de Agatha Cristie foarte mult, am citit si multe carti fantasy noi. Acum as vreaa niste carti interesante, poate cu povesti de dragoste, dar in special cu personajele, actiunea mai complexa, bine construita.Dar ceva mai usor decat Dostoievski de exemplu big grin.
Ceva in genul „Pe aripile vantului" de Margaret Mitchell, „Enigma Otiliei".
Si va rog sa nu imi recomandati cartile pe care trebuie sa le citim la scoala (Eliade, Calinescu, etc. ), de fapt as prefera sa nu fie din literatura romana.
Multumesc, si o seara frumoasa!

18 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Agonie si Extaz(volumul 1 si 2) de Irving Stone.

| Neverwas a răspuns:

Maite Carranza- Razboiul vrajitoarelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eugenie Grandet - Balzac
Beatrix - Balzac
Laleaua neagra - Al. Dumas
Tess D'Urberville - Thomas Hardy
Doi ochi albastrii - Thomas Hardy
Panza de paianjen - Cella Serghi
Confruntarea - Sandra Brown
Lorelei - Ionel Teodoreanu
Panza de paianjen - Cella Serghi.
Nu prea ma omor cu cititul, dar aceste carti chiar m-au fascinat! Ti le recomand din tot sufletul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca romanele politiste nordice. Iti recomand ca autori: Stieg Larsson, Camilla Lackberg, Liza Marklund, Mons Kallentoft. Citeste doar un roman de-al lor si iti garantez ca au sa iti placa foarte mult; aceasta este sugestia mea. happy

| Athée a răspuns:

Buna! Eu citesc carti de genul SF/ Fantasy... Poate ti se vor parea interesante.

-Seria: Fortele raului absolut de Kelley Armstrong ( 3 vol. : 1-Invocarea; 2-Revelatia; 3-Rafuiala )
-Jocurile foamei de Suzanne Collins
-Cartea pierduta a vrajitoarelor de Deborah Harkness
- Orasul oaselor - Cassandra Clare
- Balul fetelor moarte de Rachel Caine
Succes!

| ONElena11 a răspuns:

Marele Gatsby, Jocurile Foamei, Mandrie si prejudecata

| SparkleO a răspuns:

Jocurile foamei, stapanul inelelor, the hobbit, jurnalele vampirilor.

| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Pai, daca nu esti baiat(nu prea imi pot da seama nupa nume...), incearca romanele clasice-gen jane austen, si suroril bronte-mie mi-au placut la nebunie, si cartile lui nicholas sparcks! vacanta placuta, si spor la citit!

| st3fDub a răspuns:

Buna! Gabriel Garcia Marquez-Dragoste in vremea holerei,Un veac de singuratate,Panait Istrati-Nerantula(asta e faina rau),Suzanne Collins-Jocurile foamei,Yann Martel-Viata lui Pi,Jane Austin-Mandrie si prejudecata,Tolstoi-Ana Karenina,D H Lawrence-Amantul dnei Chatterley,Dumas-Laleaua neagra,Balzac-Verisoara Bette,Jane Austin-Dragoste si ratiune,Cervantes-Don Quijote, Camil Petrescu-Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi, Marin Preda-Delirul, Dumas-Regina Margot...Sunt toate romanele care mi-au placut.

| Panic4Free a răspuns:

Pfoi... E Naşpa sa citârleşti.

| panciu2000 a răspuns:

Urzeala tronurilor e o carte geniala, citeam si 300 de pagini intr-o zi. S-a facut si serial dupa aceasta carte.

| Damon01 a răspuns:

Jurnalele vampirilor...mie imi plac mai mult Jurnalele lui stefan dar post sa citesti ambele capitole daca vrei ...eu sunt la al 3 volum din jurnalele lui stefan si pana aici mi s-a parut genial o data ce incepi prima carte iti e greu sa te opresti din citit, eu de exemplu nu am citit chiar de loc carti mari cum sunt aste de 283 de pagini dar prima carte am citit-o in 2 zile daca vrei m-ai multe informatii despre carte adauga-ma la prietenii pe mess "marya_valentyyna@yahoo.com

| CoLoRsS a răspuns:

Nu sunt de dragoste, dar daca ai mai citit acest gen, s-ar putea sa-ti placa. www.roxtao.com. Am si cateva titluri pentru carti de dragoste, pe care, recunosc ca nu le-am citit, insa mi-au fost recomandate de cineva priceput.
"Rosu si negru"- Stendhal
"Muzica inimii"
"Misterele Dragostei"
"O zi"
"Dear John"
Manon Lescaut - Abatele Prevost
"Arta Conversatiei" - Ileana Vulpescu
"Climate"
"Dama cu camelii"
"Nopti in Rodanthe"
"Cavalerul D'Harmental"
"Love Story"
"Jurnalul unei iubiri"
"Vei fi acolo?"
"Fata de hartie"
orice carte a lui Marc Levy
"Ratiune si simtire"
"Jane Eyre"
carti de A.J.Cronin
"La rascruce de vanturi"
Sper sa iti fie de folos.

| PrivateUsername12345 a răspuns:

Cuptoarele lui hittler..istoric happy

| Florescu_Paul_1997 a răspuns:

Incearca sa citesti cateva carti din seria neagra.Incearca sa citesti din aceasta serie Orasul borcanelor, Suflete damnate, Printesa Gheturilor. Daca stai in Bucuresti te poti duce la Real si o carte costa 3, 5 lei, foarrte ieftin, sau poti sa iei odata cu gazeta sporturilor, daca o mai prinzi cu 12, 99 lei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florescu_Paul_1997):

Foarte buna alegere, asta i-am sugerat si eu! Pana acum am citit printesa gheturilor si explozii in Stockholm si mi-au placut foarte mult. Si cele doua pe care le-ai spus tu par foarte interesante!

| Mădă_Mădălina_1998 a răspuns:

Mihail Drumes-"Invitatia la vals" este foarte frumoasa, pe mine m-a impresionat si voi tine minte cartea toata viata. Dragoste, dramatic, dar nu are fantasy sau supranatural.Mai multa realitate. Spor la citit :*