| Alexandra_Alex_1993 a întrebat:

Am o mare problema,si aceea e plictiseala, stiti cumva o carte, care sa fie foarte palpitanta, sa ma tina in suspans de la prima pagina,stiti, genu ala de carte pe care n-o poti lasa din mana pana n-o termini, P.S sa fie neaparat in pdf,
Va rog sa ma ajutati, n-am ce face si am mare nevoie de o carte cu adevarat bună!

Răspuns Câştigător
| Inna2003 a răspuns:

Jules Verne : Insula Misterioasa (nu stiu sigur daca e in pdf, si varianta mai scrta la toate de Jules Verne pentru ca nu e interesanta varianta mai lunga ); Ocolul pamantului in centrul pamantului
Michael Ende : Poveste fara sfarsit ( are reo 350-400de pg si m cit-o in doua zile jumate, e waw )
Clive Stales Lewis : Cronicile Din Narnia (1, 2,3, 4,5, 6)- Si cartile astea sunt f.f. faine
Sper sa nu te m-ai plictisesti (Eu incerc sa citesc si Piratic - sper sa fie faina
P.S -si Capitn la 15 ni, Copii capitanului Grant sI Singur pe lume sunt carti frumoase ( primele doua sunt de Jules Verne iar a trei este de Hector Malot )

8 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

De neinvins - LAURA HILLENBRAND

În copilărie, Louis Zamperini a fost un delincvent incorigibil. În adolescenţă, el şi-a orientat spiritul rebel spre atletism, descoperindu-şi un talent uimitor, care l-a dus la Jocurile Olimpice de la Berlin. După începerea celui de-Al Doilea Război Mondial, sportivul a devenit aviator. În luna mai a anului 1943, bombardierul său s-a prăbuşit în Oceanul Pacific şi Zamperini a supravieţuit pe o barcă de salvare vreme de 47 de zile. A urmat experienţa de coşmar a lagărelor japoneze pentru prizonieri de război. La limita rezistenţei, Zamperini a răspuns disperării cu ingeniozitate, suferinţelor cu speranţă, brutalităţilor cu revoltă. Soarta lui, triumfătoare şi tragică deopotrivă, avea să atârne de firul tot mai subţire al voinţei sale.
De neînvins este o mărturie de neuitat a rezistenţei minţii, corpului şi spiritului uman, adusă strălucitor la viaţă de Laura Hillenbrand.

https://www.scribd.com/doc/283436128/Laura-Hillenbrand-De-Neinvins

E o carte care mi-a placut mult. O aici acolo, dar ti-as recomanda sa o cumperi.

| sabin89 a răspuns:

"Idila pe un turn" - de Thomas Hardy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amintiri din casa mortilor

| Alexandra_Alex_1993 explică (pentru anonim_4396):

E horror sau ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexandra_Alex_1993):

Nu, dar eu o citesc si imi place, daca vrei horror citeste Povesti de groaza si mistere, de Arthur Conan Doyle

| MihaiGe a răspuns:

Iti recomand Robinson Crusoe sau Cuore, niste carti super.

| dariaelena a răspuns:

Fluturi de Irina Brinder este foarte frumoasa cartea si ti-o recomand.

| Vanillayeahh a răspuns:

"Jurnalul adolescentului miop"