| EmylyaEmy a întrebat:

Buna!
Am o nelamurire.
Deci eu am terminat de citit "Romanul adolescentului miop" de Mircea Eliade, insa este cartea aceea de la editura Adevarul si in aceeasi care mai este tiparit ceva cu titlul "Addenda".
Adica eu nu stiu ce sa cred. Aceea este un fel de continuare sau sunt 2 carti diferite, insa editura a ales sa le tipareasca impreuna?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

35 răspunsuri:
| RMG a răspuns:

Scz,a fost bun Romanul adolescentului miop? imi poti face un scurt rezumat?

| EmylyaEmy explică (pentru RMG):

Romanul, a fost destul de plictisitor... Cu toate ca, la partile in care se descrie(personajul principal) ca fiind fara prieteni, ma regasesc big grin. Iar rezumat, se gaseste si pe net.

| RMG a răspuns:

Mersi mult! imi trebuia pentru la scoala dar daca zici ca-I plictisitor sarim coarda peste elrolling on the floor))

| EmylyaEmy explică (pentru RMG):

Si eu tot pentru la scoala. laughing Poate tie o sa iti placa. Adica si mie mi-a placut, dar era mult prea mult text care nu isi avea locul. A scris unele chestii inutile pentru mine, care imi place sa fiu directa laughing.

| RMG a răspuns:

Esti la liceu?laughing)

| EmylyaEmy explică (pentru RMG):

Abia in toamna incep big grin. Tu?

| RMG a răspuns:

La fel! ce profil? ai gasit romanul unui adolescent miop in listele de pe TPU?happy

| EmylyaEmy explică (pentru RMG):

Filologie intensiv engleza. Da, si prin listele de pe TPU, dar am fost la biblioteca si i-am cerut sa imi recomande pentru a 9-a laughing.

| RMG a răspuns:

Vezi ca trebuie sa citesti si romanul"ion" de liviu rebreanu, eu l-am inceput ieri si l-am terminat azi, il gasesti pe scribd. spor la citit!

| EmylyaEmy explică (pentru RMG):

De asta nu stiam. Multumesc frumos! Si romanul asta cum a fost? laughing

| RMG a răspuns:

Ce ti-a mai recomandat bibliotecara?

| EmylyaEmy explică (pentru RMG):

"La tiganci" tot de Mircea Eliade laughing. Si mi-a mai dat o carte, dar doar pentru "relaxarea" mea("Invitatie la vals" de Mihail Drumes).

| RMG a răspuns:

Daca iti place suspansul,romantismul, intriga e foarte bun; te tine in suspans este despre un taran tanar pe nume ion caruia ii placea de o fata saraca florica, dar care a pacalit pe cea mai bogata fata din sat si a violat-o pentru ai pune mana pe avere.e superb romanul, la inceput o sa te plictiseasca primele pagini, dar mai apoi te va fascina
P.S. eu am intrat la stiinte sociale bilingv englezahappy

| RMG a răspuns:

Eu am gasit o lista intreaga daca vrei ti-o dau, ai ask.fm?

| RMG a răspuns:

In 5 min iti faci, si dupa te loghezi cu facebook -ul intr-o clipitahappy

| EmylyaEmy explică (pentru RMG):

Si aici pe TPU in mesaj, nu merge? big grin

| RMG a răspuns:

Ba da iti trimit mai incolo cand am timp, ok?

| EmylyaEmy explică (pentru RMG):

100% de acord!winking Mersi! :*

| EmylyaEmy explică (pentru RMG):

100% de acord! Mersi :*!

| RMG a răspuns:

Care sunt cartile tale preferate?

| EmylyaEmy explică (pentru RMG):

Imi plac mai multe. Nu am una preferata laughing. De exemplu "Liceenii", "Liceenii Rock'n'roll", "Declaratie de dragoste" de George Sovu. "Pitulicea" de Resat Nuri Guntekin...

| RMG a răspuns:

Romeo si julieta
Vara buimaca-fanus neagu
Morometii
Zburatorul-ion heliade radulescu
Mara-slavici

| EmylyaEmy explică (pentru RMG):

Mersiii! :* Sunt o gramada plus celelalte de la alta intrebare laughing...

| RMG a răspuns:

Apus de soare
Razboiul si datoria noastra-barbu delavrancea
Loştrita
Iisus in copilarie-vasile voiculescu
Viata la tara-duliu zamfirescu
In Nirvana-caragiale
Cartea nuntii-george calinescu

| RMG a răspuns:

rolling on the floorerau mai multe, dar eu le citisem pe restul, asa ca nu mam sinchisit sa le tin minte, dar citestel pe ion e superb, acu chiar te las ca ma pun pe citit,"ultimul templier"mai vb pa

| EmylyaEmy explică (pentru RMG):

Ok, mersiii :*! Spor la citit! happy

| adycristache a răspuns:

Addena sau Addenda?
Dacă e addenda, conform DEX: ADDÉNDA, addende, s. f. (Latinism) Ceea ce se adaugă la o lucrare pentru a o completa.

| EmylyaEmy explică (pentru adycristache):

Da, Addenda* big grin. Scuze. Ma dor ochii de la atata citit tongue laughing. Multumesc! happy

| Biiancaaaa a răspuns:

"Addenda" si "Romanul adolescentului miop sunt doua carti diferite". Cei de la adevarul au ales sa le tipareasca impreuna.

| IonelaTatiana a răspuns:

Addena nu are nicio legatura cu "Romanul adolescentului miop". Probabil ca cei de la Adevarul au vrut sa le tipareasca impreuna!

| EmylyaEmy explică (pentru IonelaTatiana):

Multumesc mult! Oricum nu mai aveam rebdare sa citesc si partea aia. M-a cam plictisit romanul asta, sincer... laughing Dar trebuia citit...

| adycristache a răspuns (pentru EmylyaEmy):

Ai putea oferi o fundă răspunsului care ţi-a plăcut... happy

| EmylyaEmy explică (pentru adycristache):

Pai, ambele mi-au placut si m-au ajutat. happy

| IonelaTatiana a răspuns (pentru IonelaTatiana):

Addenda,scuze!