| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am o nelamurire:
"O Mare Discrepanță" e pleonasm?

3 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Apropo pleonasm, in limba româna nu se scriu titlurile cu majuscula, cum scrii tu "Mare Discrepanta". Se scrie doar "mare discrepanta". Scrisul cu majuscula e molipsit din limba engleza. De exenoky nu se scrie nici Român, German, ca in engleza, ci român, german.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.Discrepanta e sinonim cu dezacord.Dar nu prea se utilizeaza expresia"o discrepanta mare"pentru ca de obicei te referi la o diferenta mai vizibila cand spui "discrepanta", nu la una minora, insesizabila.Dar nu e pleonasm.

| Sbsbsb2001 a răspuns:

Nu, "discrepanta" e ca si cum ai spune "nepotrivire".
Deci "O mare nepotrivire (discrepanta)" nu, nu este pleonasm.