| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari pentru cei care au citit "De veghe in lanul de secara" de J.D. Salinger:
1.Cum a raspuns cartea asteptarilor tale initiale?
2.Ce amintiri personale ti-a provocat cartea?
3.Care sunt cele 6 ganduri care te-au provocat inainte si dupa lecturarea titlului?
4.Ce calificativ i-ati da(exceptional, foarte buna, buna, satisfacatoare)?

7 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

1. Am citit-o pe la 16 ani (de 2 ori) si a fost exact pe masura asteptarilor mele sau chiar putin mai jos, fiindca auzisem ca e o carte foarte controversata sau ca a fost, la vremea ei. Nu ma asteptam ca titlul sa aiba vreo legatura prea mare cu desfasurarea actiunii si chiar asa si este.
2. Nu mi-au fost evocate amintiri personale fiindca nu am trecut prin nicio astfel de ''revolta'' personala in adolescenta. Asa-zisa revolta a fost aproape 100% interioara, in cazul meu.
3. Nu au existat 6 ganduri in legatura cu titlul, ci doar eram curios sa aflu care ar fi legatura cu naratiunea, avand in vedere ca stiam despre ce e vorba in roman, pe scurt, iar titlul parea a nu avea nicio treaba cu ce se intampla in carte.
4. Buna.

| Darkness13 a răspuns:

1. Eu prefer romane politiste, dar si asta a fost ok. Intamplarile sunt adevarate, mi se pare tare ca a putut sa isi aminteasca totul in detaliu.
2. Nu prea multe : nu am fost la o scoala cu internat, nu am fugit de la o scoala cu internat, nu am chemat o prostitoata in camera mea de hotel niciodata, daramite ca sa o tin de vorba, dar si pe mine ma enerveaza prefacuti deci nu suntem total diferiti.
3. a)E vorba de unul care secera secara?
b)Ce o fi fost in mintea autorului cand a ales titlul?
c)Chiar nu imi pot da seama despre ce vorba in carte.
d)dupa primele pagini - Nu vad secare.
e)dupa ma multe pagini - Inca nu vad secarea.
f) Aaaaa! Asa se numea sidiul cu cantece pe care voia sa il faca cadou surioarei lui!
4. Buna
5. Ai nevoie pentru tema de vacanta, nu?
Funda!

| ஐفيDeeaفيஐ a răspuns (pentru Darkness13):

Nu nu am nevoie pentru tema sunt profesoara de romana si vreau sa vad cum privesc alti cartea aceasta

| Darkness13 a răspuns (pentru ஐفيDeeaفيஐ):

In cazul asta sper ca te-am ajutat!

| ஐفيDeeaفيஐ a răspuns (pentru Darkness13):

Nu m-ai ajutat la nimic eu doar eram curioasa si parerea alora despre carte

| ஐفيDeeaفيஐ a răspuns:

Hideti cititorilor de carti ca sunt curioasa ce pareri aveti si voi despre cartea asta

| ஐفيDeeaفيஐ a răspuns:

Aveti pareri frumoase in legatura cu cartea si fiind doar niste pareri nu o sa declar niciun castigator acum pentru ca sunteti doar doi care ati raspuns. Poate daca vor mai fi raspunsuri voi alege castigatorul pe masura parerilor voastre.