| MasterOfDisaster a întrebat:

Buna happy. Am si eu nevoie de niste titluri de carti interesante, poate amuzante, usor de citit (adica nu vreau carti gen cele scrise de Dostoievski). Merg intr-o excursie cateva zile, si vreau sa am ocupatie pe drum happy.
Fara titluri de carti ca cele pe care le studiati pentru scoala (Ion, Mara, Maitrey, etc.) pentru ca deja le stiu.
Am citit foarte multe de Jules Verne, si alte carti gen, Colt-Alb, Tom Sawyer, Harry Potter (adica cele mai "pentru copii").
Am 16 ani, si imi plac cartile de toate genurile.
Mai o mentiune: nu imi spuneti de serii de carti fantasy, pentru ca deja am citit o multime.

Multumesc anticipat!
O seara frumoasa happy.

7 răspunsuri:
| aliceinchains a răspuns:

Orice carte de Agatha Christie.
La fel și Rodica Ojog-Brașoveanu, cu "Cianură pentru un surâs", "Bună seara, Melania" sau "320 de pisici negre".
Sunt interesante și amuzante, sigur ți-ar plăcea!
Și, preferata mea, Soția călătorului în timp - Audrey Niffenegger. Succes!

| BrokenArrow a răspuns:

Orice de la Sir Arthur Conan Doyle. thinking

| mariaalessandra a răspuns:

,,Fetele Gallagher'', 4 volume in romana, de ALLY CARTER sau,, Percy JACKSON SI OLIMPIENII'' de R. RIORDAN
P. S. Prima carte e mai de fete (nu stiu daca esti baiat sau fata)

| AnnMirele a răspuns:

Dacă vrei ceva gen,scurt şi cuprinzător,ştiu cât duce trenul:
Agnes Grey-Anne Bronte
Misterul camerei galbene-Gaston Leroux
Fantoma de la operă-Gaston Leroux
Călăreţul fără cap-Maine Reid
Capul profesorului Dowell-Alexandr Beleaev
Omul anfibie-Alexandr Beleaev
Omul invizibil-Herbert Geoarge Walls
Războiul lumilor-Herbert Geoarge Walls
Dama cu camelii-Alexander Dumas-fiul
Cainele din Baskerweel-Sir ArthurConan Doyle
Dacăvrei cevamai lung, nici o problemă, ştiuşi din astea, i-a ce listă frumuşică:
Jane Eyer-Charlotte Bronte
Pe aripile vântului-Margaret Mitchell
Bâlciul deşertăciunilor-William Makepeace Thakery
Mândrie şi prejundecată-Jane Austin
Testamenul Incaşului-Karl May
Corsarul Negru/Regina Caraibelor-Emilio Salgari
Dacă îmi mai amintesc mai scriu.Mi se iartă că uit titlurile cărţilor, luînd în consideraţie că citesc una pe săptămână.

| cosminbosu2011 a răspuns:

Praslea cel voinic si merele de aurwinking

| GangstaGurl a răspuns:

"Marele Nate : Intaiul dintre pusti" de Lincoln Peirce.
Este o carte extrem de amuzanta si contine si multe desene amuzante. Ti-o recomand cu incredere!
Have fun happy