| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o curiozitate: de ce cartea Rosu si negru de Stendhal se numeste asa? Ce semnifica cele doua culori? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Cele doua culori simbolizeaza iubirea, pasiunea (rosu) si respectiv moartea (negru). O explicatie interesanta ofera in acest sens si Wikipedia, si anume, rosul si negrul sunt culorile ruletei, ceea ce ar suprapune vietii eroului ideea unui joc de noroc.
Vezi aici :
http://www.e-carti.info/stendhal-rosu-si-negru/

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Autorul face aluzie la contradictia dintre orientarea ideologica a personajului principal (daca mi-aduc bine aminte era bonapartist, dar pe vremea aia bonapartistii contau ca republicani), si politica pe care o face patronul lui, ultramonarhist. Adica stanga, rosu, si dreapta, negru. Dar sant si alte pareri, contradictia dintre pasiune si moarte, cariera militara si cariera bisericeasca, etc.