| Eudoareusiatat a întrebat:

Bună!
Am și eu o întrebare. Am 16 ani și de curând m-am apucat de citit opere scrise de autori rusi. Aud foarte des ca aceste romane trebuie lecturate mult mai târziu. Eu acțiunile și legătură dintre personaje, în romane am înțeles-o, si ideile filozofice ale autorilor (in prezent citesc,, Frații Karamazov"). Dar ma gândesc ca poate sunt alte pasaje pe care nu le am înțeles... Voi ce credeți? Ce sfat îmi dați? Sa ma las de citit opere de autori rusi?

Răspuns Câştigător
| comyne a răspuns:

Cine spune ca nu poti citi la 16 ani opere rusesti? Daca le intelegi, si mai ales daca iti plac, atunci nu te poate opri nimeni. Multi spun ca nu poti citi Jules Verne la 10 ani dar asta nu e o regula. Gandeste-te ca exista copii care invata sa citeasca de la o varsta frageda sau de la gradinita. Acei copii trebuie sa astepte sa le dea invatatoarea de citit? Nu! Cititul ar trebui sa insemne libertate si daca iti place sa citesti nu te opri. Fiecare are gusturile lui si daca tie iti plac cartile rusesti in special nu te opri din citit doar din cauza unor "sfaturi". Sunt mii de adolescenti care citesc romane "amoroase" pe ascuns si nici parintii nu i-au putut opri, deci tu, de ce te-ai opri?

Fiecare are gusturi mai mult sau mai putin ciudate. Eu prefer fantasy-ul si paranaromalul sau sf-ul insa exista multe alte tipuri de carti. Exista tineri care adora cartile de dezvoltare personala sau pshihologie care continua sa citeasca in ciuda oamenilor care se uita mirati la ei cand afla gusturile in carti ale acestora.

1 răspuns:
| doctorandus a răspuns:

Citește ce-ți place.