| George44777 a întrebat:

As avea o intrebare. Doresc să recitesc o lectură științifico-fantastică, de clasa a 9a sau a 10 a, nu imi mai aduc aminte, dar am uitat atat numele cat și autorul ei. Povestea prezintă o lume in care există o populație care aveau o înfățișare simetrică, ei aveau două calități pe care pământenii nu le au, prima de a transmite mesaje prin telepatie și cealaltă de a recepționa mesajele, ei aveau o calitate mai dezvoltată decât cealaltă sau pe amândouă la un nivel foarte mic, iar planeta era împărțită în două centre economice, fiind conduse de un locuitor al acelei plante care stăpânea acele puteri foarte bine, ambele în egală măsură și peste nivelul populației, cei doi conducători nu se înțelegeau, până când un conflict cu o rasă necunoscută, care mai târziu, este prezentată ca fiind locuitorii pământului, unește cele două părți ale planetei, conducătorii realizând ca ambele părți sunt egal dezvoltate economic, legand o înțelegere între cele două părți a planetei, când conducătorii încep să comunice cu ajutorul celor două puteri. Cam asta e tot ce îmi amintesc. As avea nevoie de un micuț ajutor, cu numele lecturii.