| anonim_4396 a întrebat:

Buna,

As dori o lista cu carti bune. Sa fie romane thriller/mister/politiste. Ca si exemplu: Padurea, Intr-o padure intunecata.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

în 8 Noiembrie 2013 | OnuOnulică a răspuns:
Din literatura straina:
"Pe aripile vantului" - Margaret Mitchell
"Mandrie si prejudecata " - Jane Austen
"La rascruce de vanturi" - Emily Bronte
"Anna Karenina" - Lev Tolstoy
"Rosu si negru" - Stendhal
"Tess - Thomas Hardy

Din literatura romaneasca:
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Invitatie la vals"- Mihail Drumes
"Maitreyi" - Mircea Eliade
"Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi" - Camil Petrescu
"Enigma Otiliei" - Goerge Calinescu
"Romanul adolescentului miop" - Liviu Rebreanu

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
Euletitia
în 8 Noiembrie 2013 | Euletitia a răspuns:
Buna!
"Pe aripile vantului"-Maragret Mitchell
"Qvo vadis"-Henryk Sienkiewicz
"Femeia in alb"-Wilkie Collins
"Portretul lui Dorian Gray"-Oscar Wilde
"Mandrie si prejudecata", "Ratiune si simtire""-Jane Austen
"Rosu si negru", "Manastirea din Parma"-Stendhal
"Tess d'Urberville", "Idila pe un turn", "Doi ochi albastri"-Thomas Hardy
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beecher-Stowe
"Contele de Monte-Cristo"-Al. Dumas
"Madame Bovary"-Gustave Flaubert
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Panza de paianjen"-Cella Serghi
"Ultima noapte de dragose, intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu
"La rascruce de vanturi"-Emily bronte
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte
Lectura placuta orice ai alege!

https://www.tpu.ro/literatura/ce-carti-bune-imi-recomandati/

| SmileForSmiles a răspuns:

O carte foarte bună este "Pasărea nopții", de Mary Higgins Clark.

| xThr33 a răspuns:

Sincer..am citit majoritatea cartilor postate de raspunsul anterior...nu sunt cu mister sau politie. abia daca se pot considera thriller..acelea sunt mai mult psihologice.(daca iei in considerare rafinamentul autorului de a surprinde psihologia personajelor, ex: La rascruce de vanturi)

Iti recomand cartile Agathei Christie (cea mai bine vanduta scriitoare) daca vrei romane politiste.
O recomandare (am citit cartea) ar fi: Erebos, jocul razbunarii.
Poti incerca si Miss Peregrine

Am primit de ziua mea cartile: "Chipul intunericului" si "Noptile Cenusaresei". N-am apucat sa le citesc, dar descrierile de pe spate spun ca sunt romane politiste, thriller. Le poti incerca si pe acestea