| Ctmfresh28 a întrebat:

as dori sa imi recomandati niste carti bune, va voi lasa o lista cu ce am citit si mi-a placut ca sa vedeti cam ce gusturi am:
Crima si pedeapsa - Dostoievski
Padurea spanzuratilor, Ion - Rebreanu
Legiunea blestematilor, blindatele mortii - Sven Hassel
De veghe in lanul de secara - J.D.Salinger (asta nu e genul celorlalte, dar mi-a placut)
Si lista continua, dar restul nu m-am incantat la fel ca celelalte

Ma gandesc sa imi mai cumpar niste carti de Sven Hassel si American Psycho(am auzit ca e geniala cartea), dar cred ca as incerca si Suge-o Ramona, desi parerile despre carte sunt impartite.
In principal as vrea ceva pentru si despre adolescenti sau ceva despre razboi sau multa violenta(nu stiu de ce am acest gust de carti, dar imi plac
)

11 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Ce-ti place sau nu se schimba pe parcurs. O carte care acum nu ti-a placut o sa-ti placa peste cativa ani. Gusturile se schimba. Daca nu te deranjeaza sa citesti in format electronic (doc, epub), lasa o adresa de email sau mesaj ca sa-ti trimit cateva carti.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca te-ai apucat de Dostoievski poti continua cu Demonii, pe care o consider capodopera lui. Este foarte greu, te previn, in ciuda cuvintelor simple sau Hermann Hesse, Lupul de Stepa. Ultimul are mai multa filozofie si mai putina violenta. Poti citi desigur si Gestapo.

| Ctmfresh28 explică (pentru oprescudorin11):

Da, imi voi comanda Gestapo...De ce spui ca Demonii e capodopera lui Dosto? Ai citit si celelalte carti(Crima si pedeapsa, Idiotul si Fratii Karamazov{cred ca am scris incorect})?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ctmfresh28):

Tocmai ca le-am citit.Dar ceva mai frumos ca Demonii nu am citit in toata viata mea.Te previn ca e un roman mai subtil, mi-au trebuit cativa ani sa-l inteleg si citind si altele.Este o introspectie in abisul psihologic al oamenilor in general, e vorba de a face rau din amuzament la cel mai inalt nivel sub aparenta bunatatii. Este abisul infernului poleit cu bune intentii. Nu este nimic de povestit, ti-ai pierde interesul.Depaseste Fratii Karamazov, dupa opinia mea care nu ar fi impartasita si de a altora.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ctmfresh28):

De cartile bune trebuie sa te apropii cu respect si cu teama. Zicea cineva candva.

| oprescudorin11 a răspuns:

Sau poate Edgar Allen Poe.Proza.Toate sunt trotil.

| NoSmile a răspuns:

Paulo Coelho- Adulter. O femeie pe nume Linda, casatorita cu doi copii, ajunge sa isi insele sotul cu primul ei iubit.
Chris Simion- ce ne spunem cand nu ne vorbim. O carte in care inveti cum sa te regasesti si din care poti invata multe lucruri utile.
Mircea Eliade- Nunta in cer.
Invitatie a Vals- Mihail Drumes.
Scrisoare de dragoste- Mihail Drumes. primele pagini nu o sa-ti placa, deoarece discuta despre o criza economica. Dar stii cum se spune ''nu judeca o carte dupa coperta''
Marc Levy- unde esti?
Paulo coelho-11 minute.

| WarriorCat a răspuns:

Avem aceleași gusturi! Și mie îmi plac cărțile dramatice ca acelea de mai sus!
Îți recomand American Horror Story, am auzit că există și cartea, nu numai filmul.
Apropo, am să încerc cartea pe care ai citit-o și pe care ai precizat-o : Crimă și pedeapsa.
Mulțumesc, te pup!

| Geanin a răspuns (pentru WarriorCat):

Serios! Chiar exista AHS carte?

| Ctmfresh28 explică (pentru WarriorCat):

Eu sincer, la finalul cartii, am spus: Serios, ce... deaorece ma asteptam la suicid. Totusi, c artea e psihologica, deci putin greuta. Bafta la citit.

| WarriorCat a răspuns (pentru Ctmfresh28):

Multumesc happy.