| DianaEmmaPink a întrebat:

Bună! As pori sa știu ce sa mai citesc.
Am 14 ani sunt fata și citesc orice gen de cărți
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de tine si de ce ai citit pana acum. La 9 ani am inceput (dupa ce citisem reviste si carti pentru copii) cu Charles Dickens - Marile sperante. M-a impresionat atat de mult romanul incat am citit orice imi cadea in mana. Cred ca pentru varsta ta sunt recomandati autori ca Alexandre Dumas tatal si fiul, Jules Verne, Charles Dickens, Charlotte Bronte, Lev Tolstoi, H. G. Wells, Emily si Anne Bronte, etc. Acestia sunt cativa dintre clasicii literaturii si ar trebui sa incepi cu ei, cred eu! Iti recomand si o carte care mi-a deschis ochii asupra religiei Greciei antice si datorita careia am luat 10 la istorie in clasa a V-a. Alexandru Mitu - Legendele Olimpului.

| DianaEmmaPink explică (pentru Salontanul):

Mulțumesc mult!

| Salontanul a răspuns (pentru DianaEmmaPink):

Cu placere!

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

La vârsta ta citeam Asturias, Borges, Llosa, Marquez, Saramago.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea gesturilor
Viața mea aici și acum - Gestalt terapia